اینترنت و شبکه

وزیر ارتباطات ایران با مدیرعامل آیکان ملاقات کرد

دکترواعظی با رئیس آیکان دیدار و بر حفظ نقش دولت‌ها در حاکمیت اینترنت تاکیدکرد.
 
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در جریان سفر به ژنو برای شرکت در اجلاس جهانی WSIS، با فواد شهاده رئیس آیکان (ICANN) دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار، دکتر محمود واعظی با تشریح برنامه‌های دولت ایران در حوزه اینترنت توجه جدی نسبت به نقش دولت‌ها بر حاکمیت اینترنت راضروری دانست  و در مورد آینده اینترنت با رئیس آیکان تبادل‌نظر کرد.
 
در ادامه این دیدار، طرفین درباره موضوعاتی نظیر نقش دولت‌ها در حاکمیت اینترنت، امنیت در شبکه‌های اینترنت جهانی، حریم خصوصی کاربران، حمایت از کودکان در حوزه کار با اینترنت، مشارکت و همکاری فنی آیکان با ایران برای استفاده از منابع داده‌ای سرورهای جهانی آدرس دامنه تحت عنوان DNS Server و همکاری جهت آموزش‌های تخصصی پیشرفته برای مدیران ایرانی در این حوزه به بحث و گفت‌وگو پرداختند.
 
به گزارش ایستنا، آیکان شرکتی برای مدیریت نامها و شماره‌های واگذار شده اینترنت، شرکتی غیرانتقاعی است که مقر آن در منطقه مارینا دِل رِی شهر لس آنجلس ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا واقع شده، در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۱۹۹۸ تاسیس شده و در ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۸ برای اینکه قادر به سرپرستی بخشی از وظایف مربوط به اینترنت که پیشتر مسوولیت انجام آن مستقیماً به عهده دولت ایالات متحده بوده و بوسیله سازمان‌های دیگر انجام می‌شده باشد ثبت شد.
 
آیکان مسوول مدیریت واگذاری نام‌های دامنه و آدرس‌های پروتکل اینترنت است. وظایف آیکان عبارت است از ضمانت تخصیص آدرس پروتکل اینترنت برای یک فضا در اینترنت، واگذاری پروتکل شناسه، سیستم مدیریت نام دامنه سطح بالا، و عملگرهای مدیریت ریشه کارگزار. تا به امروز، بسیاری از کار معرفی دامنه‌های عمومی سطح بالای جدید نگران بودند. کار فنی آیکان ارجاع به عملگر آیانا است.
 
از اصول اولیه عملکردی آیکان به عنوان راهنمایی برای حفظ ثبات عملیاتی اینترنت، ترقی رقابت، دست یافتن به نمایندگی گسترده‌ای در جامعه جهانی اینترنت، و توسعه سیاستی مناسب برای ماموریت خود از آغاز تا انتها، و فرایندهایی مبنی بر توافق عام توصیف شده‌است.
 
در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶، آیکان موافقت نامه تازه‌ای را با وزارت بازرگانی ایالات متحده امضا کرد که به موجب آن تشکیلات خصوصی را در آینده وادار به مدیریت کامل سیستم اینترنت مرکزی از شناسه‌های هماهنگ شده بواسطه مدل چند ذینع از مشاوره که آیکان نماینده آنهاست می‌کرد.
 
طبق این گزارش، محمود واعظی در جریان سفر به ژنو، در بزرگترین گردهمایی جهانی سالیانه جامعه «تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاع‌رسان برای توسعه» امروز سه‌شنبه (26 مه 2015)سخنرانی می‌کند.
 
دکتر واعظی امروز درسخنرانی خود، مواضع رسمی ایران در حوزه جامعه اطلاعاتی و اقدامات و پیشرفت‌های کشور در این حوزه را در جمع سران کشورها و شرکت‌کنندگان این اجلاس بیان می‌کند.
 
 
سخنرانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در سومین بخش Policy Statements «فروم ۲۰۱۵ وسیس» صورت می‌گیرد که در این بخش وزرای ارتباطات قبرس، کنگو و پاکستان و مقامات ارشد ارتباطات و فناوری اطلاعات ایتالیا، موریتانی، آلبانی، کوبا و کامبوج نیز مواضع کشور خود را ارائه می‌کنند.
 
 
«فروم ۲۰۱۵ وسیس» از 25 تا 29 ماه مه ۲۰۱۵ تحت عنوان «نوآوری با یکدیگر، قادرسازی تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاع‌رسان برای توسعه پایدار» در ژنو سوئیس برگزار می‌شود. این مجمع بزرگترین گردهمایی جهانی سالیانه جامعه «تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاع‌رسان برای توسعه» است.

​​