باندپهن

مخابرات به دنبال حل مشکل ارایه ADSL روی PCM

منبع: فناوران
تجهیزات PCM و فیبر نوری قدیمی ‌‌برخی از مشترکان مخابرات را از دریافت سرویس ADSLمحروم کرده‌ که معاون مخابرات تهران برنامه این شرکت برای جمع‌آوری PCM و فیبر نوری را تشریح کرد.
 
رضا خلیلی، معاون فنی و مهندسی مخابرات استان تهران گفت: این مشکل در محدوده‌هایی از مناطق شهر تهران و شهرستان‌ها پخش است و مختص به منطقه و شهر خاصی نیست و این تجهیزات PCM و فیبرنوری حدود 10 سال پیش نصب شده که مخابرات به ارایه اینترنت پرسرعت (ADSL) وارد نشده بود.
وی تصریح کرد: اولویت نخست در طرح‌های کلان توسعه مراکز مخابراتی، جمع‌آوری PCMهاست، اما در موضوع PCMها، از نظر فنی نمی‌توان تجهیزات را برداشت و با تجهیزات دیگری جایگزین کرد، بلکه نیاز به شبکه‌سازی و حفاری‌های بیرونی دارد.
معاون فنی و مهندسی مخابرات استان تهران تصریح کرد: این موضوع روال کار را کند کرده و مشکلات حفاری‌ها نیز نسبت به سال قبل بسیار پیچیده، پرهزینه و حادتر شده است.
وی خاطر نشان کرد: اگر بحث مجوزها و هزینه صدور جواز به این روال ادامه پیدا کند، جمع‌آوری PCMها بسیار سخت خواهد بود. به مناطق نیز اعلام ‌شده زمانی که هزینه صدور مجوز ارجاع می‌شود، در پرداخت‌ها تاخیر نکنند تا روند صدور مجوز هر چه بیشتر تسریع شود، پس از پرداخت هزینه، بخش بیشتر ادامه کار در شهرداری است.
خلیلی با بیان اینکه 95 درصد عملیات قابل انجام بیرونی است، ادامه داد: در بحث توسعه شبکه در خارج از مراکز، اولویت نخست با جمع‌آوری خطوط PCM است، به شرط آنکه اجازه کار داشته باشیم.
معاون فنی و مهندسی مخابرات استان تهران افزود: از بعد تجهیزات مشکلی نیست و تجهیزات قابل تأمین است، اما با توجه به وجود مشکل حفاری، شاید بتوان در یک برنامه 3 و 4 ساله تمام PCM ها را جمع کرد اما برنامه کوتاه‌مدتی برای این موضوع متصور نیستیم.
خلیلی همچنین درباره حل مشکل تجهیزات فیبر نوری که در نتیجه آن برخی مشترکان قادر به دریافت سرویس ADSL روی خط تلفن نیستند، اظهار داشت: این مشکل برای برخی از تجهیزات خیلی قدیمی‌حادث است که درصد ناچیزی را (حدود 3ـ2 درصد از کل مشترکان) اغلب در منطقه قدیمی‌ تشکیل می‌دهند.
معاون فنی و مهندسی مخابرات استان تهران با بیان اینکه میزان این تجهیزات رو به کاهش است، گفت: جمع‌آوری تجهیزات فیبر نوری حفاری‌های کمتری نسبت به PCM ها نیاز دارد که در نتیجه کار سریع‌تر انجام می‌شود.
وی ادامه داد: جمع‌آوری این تجهیزات هر ساله در برنامه قرار دارد، سال قبل بیش از 50 درصد کار انجام شد و امسال بخش زیادی حل می‌شود، به جز در مواردی که از نظر عملیاتی زمان‌بر یا فعلاً‌ غیرممکن است. 

​​