فناوری اطلاعات

مایکروسافت به آیفون دستیار صوتی می‌دهد

منبع: ایسنا
شرکت مایکروسافت در حال واگذاری دستیار صوتی کورتانا به گوشی‌های آیفون و اندروید است.
 
جو بلفیور - رئیس گروه سیستمهای عامل مایکروسافت - گفت: ورود اپلیکیشن کورتانا به گوشی‌های آیفون و اندروید این امکان را می‌دهد که با رایانه‌های دسکتاپی ویندوز 10 در ارتباط باشند.
 
این اقدام در راستای تلاش سازندگان این نرم افزار برای رقابت بهتر در حوزه تلفن همراه از طریق اپلیکیشن‌ها و سرویسهای موجود برای کاربران دستگاههای رقیب است که نسبت به ویندوز مایکروسافت محبوب تر شده اند.
 
مایکروسافت به دنبال ویندوز 10 که قرار است تابستان عرضه شود همچنین به دنبال ایجاد یک راه برای کنار گذاشتن ویندوز 8 است.
 
برای مثال نسخه موبایلی ویندوز 10 اپلیکیشن‌های مایکروسافت را که برای کار روی تمام گوشیها طراحی شده اند اجرا خواهد کرد.
 
بلفیور گفت: مایکروسافت در راستای هدف متصل کردن رایانه ویندوزی شما به هر گوشی هوشمندی که در اختیار دارید، یک اپلیکیشن جدید همراه گوشی ایجاد کرده که به شما اجازه می‌دهد تا کورتانا را برای اندروید و آی ا اس نصب و استفاده کنید. این اپلیکیشن ظرف چند هفته برای اعضای برنامه ویندوز اینسایدر در دسترس خواهد بود و اپلیکیشن همراه کورتانا در پایان ژوئن برای اندرویدیها و در اواخر امسال برای آیفون ارائه خواهد شد.
 
اکنون گوگل و سیری اپل همگی به عنوان دستیار صوتی شما در حال رقابت با یکدیگر هستند و این انتخاب با شماست که از کدام یک استفاده کنید. کاربران آیفون از سیری استفاده می‌کنند و کاربران اندروید از اکنون گوگل.
 
در فاز اول کورتانا برای اندروید و آی اُ اس تمام قابلیت‌هایی را که کورتانا در ویندوز فون دارد در اختیار نخواهند داشت. برای مثال کورتانا قابلیت فعالسازی صوتی و دیگر امکانات به درد به خور را ارائه نمی‌دهد که ممکن است از جذابیت آن بکاهد. سیری و اکنون گوگل هر دو برای اطاعت از دستورات، پاسخ به سوالات و ارائه اطلاعات طراحی شده اند. اکنون گوگل همچنین برای دستگاههای آی اُ اس نیز موجود است زیرا در اپلیکیشن گوگل گنجانده شده است.
 
شما همچنین قادر نخواهید بود که از کورتانا برای باز کردن اپلیکیشن‌ها یا تغییر دادن تنظیمات اندروید یا ویرایش آی اُ اس استفاده کنید. استفاده از قابلیت‌های فرامین صوتی کورتانا هنوز محدود به ویندوز فون و ویندوز 10 است.
 
اما مایکروسافت مشخصا قصد دارد تا جایی که ممکن است کورتانا را برای اندروید و آی اُ اس تقویت کند تا بتواند به رقیب توانمند تری برای آنها تبدیل شود. سیری و اکنون گوگل هیچ کدام نوتیفیکشن‌ها را اعلام نمی‌کنند و از این حیث کورتانا بدلیل یادآوری ملاقاتها، پروازها و دیگر فعالیت‌های برنامه ریزی شده به کاربران اندروید و آی اُ اس، نسبت به آنها برتری دارد.
 
همچنین تمام اطلاعات در دفترچه یادداشت کورتانا که یادآوریها، علایق و تنظیمات شما را پیگیری می‌کند در تمام دستگاههای موبایل و دسکتاپی شما نمایان خواهد شد.

​​