فناوری اطلاعات

شناسايي عاملان انتشار اکاذيب عليه شهروند گيلاني در فضاي مجازي

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
عاملان انتشار اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي عليه شهروند گيلاني در فضاي مجازي ، شناسايي و دستگير شدند. 
 
سرهنگ "محمدخاني" رئيس پليس فتاي فرماندهي انتظامي استان گيلان با اعلام اين خبر گفت:در پي ارجاع يک فقره پرونده از دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان رشت به دادخواهي فردي، مبني بر انتشار اکاذيب عليه وي به قصد تشويش اذهان عمومي در فضاي مجازي ، موضوع در دستورکار پليس فتا قرار گرفت. 
رئيس پليس فتاي استان گيلان افزود: با پي جويي هاي فني و پليسي ، عاملان انتشار اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي عليه شاکي در فضاي مجازي را كه دو نفر مرد به ترتيب 31 و 34ساله اهل و ساکن رشت بودند شناسايي کرده با هماهنگي مقام قضايي آنها را دستگير کردند . 
سرهنگ محمدخاني اظهار داشت: با توجه به ادله ديجيتال كشف شده،متهمان به صراحت به بزه انتسابي خودشان اعتراف که جهت سير مراحل قانوني تحويل دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان رشت شدند. 
رئيس پليس فتاي استان گيلان تصريح كرد: طبق ماده18 فصل پنجم قانون جرايم رايانه اي ـ هر كس به قصد اضرار به غير يا تشويش اذهان عمومي يا مقامات رسمي به وسيله سامانه رايانه‌اي يا مخابراتي اكاذيبي را منتشر نمايد يا در دسترس ديگران قرار دهد يا با همان مقاصد اعمالي را بر خلاف حقيقت، رأساً يا به عنوان نقل قول، به شخص حقيقي يا حقوقي به طور صريح يا تلويحي نسبت دهد، اعم از اينكه از طريق يادشده به نحوي از انحاء ضرر مادي يا معنوي به ديگري وارد شود يا نشود، افزون بر اعاده حيثيت (در صورت امكان)، به حبس از 91 روز تا دو سال يا جزاي نقدي از پنج ميليون ريال تا چهل ميليون ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهدشد. 
سرهنگ محمدخاني در پايان از شهروندان خواست:در صورت اطلاع از هرگونه فعاليت مجرمانه در فضاي مجازي يا پيام رسان هاي موبايلي مراتب را از طريق نشاني پليس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir يا ايميل اين پليس به نشاني Gfata@police.ir گزارش نمايند 
 

​​