فناوری اطلاعات

معرفی کتاب زنان دات آی تی

منبع: همشهری آنلاین
کتاب «زنان دات آی تی» به قلم طاهره شامخ و از سوی نشر سپید رود با تیراژ یک هزار نسخه‌ای در سال ۹۳ منتشر شده است.
اين كتاب كه تكيه اصلي خود را بر شعار انتخابي سال 2012 از سوي اتحاديه بين المللي مخابرات براي روز جهاني مخابرات و جامعه اطلاعاتي مبني بر«زنان و دختران در فناوري اطلاعات و ارتباطات» قرار داده، به 6 فصل تقسيم شده است.
 
در فصل اول  كه داراي سه بخش است ابتدا در مورد پيام سال 2012 صحبت شده و ضمن مرور پيام‌هاي سال گذشته، پيام فعلي را كالبد شكافي مي‌كند. در قسمت دوم اين فصل، چرايي اختصاص پيام روز ارتباطات براي زنان بررسي شده و در قسمت نهايي نيز اقداماتي كه در مورد پيام در سطوح جهاني و كشوري انجام شده است، ذكر مي‌شود.
 
فصل دوم اين كتاب به فناوري اطلاعات و ارتباطات(فاوا) ، چيستي و در نهايت نقش اين فناوري‌ها در تحولات جهان پرداخته  است.
 
بررسي موضوعاتي همچون زنان و فناوري اطلاعات و ارتباطات، اهميت فاوا براي زنان، وضعيت زنان ايران در فناوري اطلاعات و ارتباطات، طرح اشتغال زنان و فاوا و همچنين به طور كلي تمام موضوعاتي كه در حيطه زنان و اين قبيل فناوري‌ها جاي مي‌گيرند، از جمله مباحثي هستند كه به طور مفصل در فصل سوم اين كتاب به آنها اشاره شده است.
 
فصل چهارم به معرفي مصاديق مختلف فناوري اطلاعات و ارتباطات و تمام امكاناتي كه آنها مهيا مي‌كنند، اختصاص يافته است.
 
در فصل پنجم نيز تلاش شده است تا از وبلاگ و وبلاگ نويسي به عنوان يكي از مهم‌ترين و موثرترين مصاديق فاوا و اينترنت و همچنين فوائد آن براي قشر بانوان شرحي آورده شود.
 
فصل ششم اين كتاب هم به توضيح مفاهيم و اصطلاحاتي كه در كتاب به آنها اشاره شده، اختصاص يافته است.
 
همچنين لازم به ذكر است كه در بخش ابتدايي اين كتاب يادداشتي به قلم دكتر شيرين احمدنيا جامعه شناس درج شده است. در بخشي از اين يادداشت ميخوانيم:
 
«اين كتاب كه در موضوع فعاليت زنان و دختران در عرصه ارتباطات و فناوري اطلاعات نگاشته شده است از دو منظر حائز اهميت است؛ يكي از باب پرداختن به موضوع حضور و فعاليت‌هاي اجتماعي و فرهنگي زنان و دختران جوان در جامعه ايراني كه مدت‌هاست بخشي فعال و پويا از جمعيت اين كشور را تشكيل مي‌دهند و ديگر از باب اين كه به يكي از مترقي‌ترين حوزه‌هاي فعاليت علمي و فناوري نه تنها در سطح ايران كه همچنين در سطحي جهاني مي‌پردازد.»

​​