تلفن همراه

با WWDC: سیستم‌عامل iOS 9 عرضه شد

اپل شب گذشته مهم‌ترین کنفرانس سالانه خود موسوم به WWDC را برگزار کرد تا طی آن نسل جدید محصولات این شرکت معرفی شوند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در این کنفرانس نسخه جدید سیستم‌عامل رایانه‌ای Mac OS X در معرض دید عموم قرار گرفت و در کنار آن از ویرایش جدید سیستم‌عامل موبایل این شرکت با نام iOS 9 رونمایی شد.

اپل توضیح داد که ماه آینده نخستین نسخه بتای عمومی از iOS 9 را وارد بازار می‌کند و پاییز امسال این محصول به صورت رایگان در اختیار صاحبان آیفون و iPad قرار می‌گیرد. قابلیت‌های جدید این محصول چندان هم زیاد نیست، اما باید گفت که تمام بخش‌های اصلی به‌روز شده‌اند.

دستیار دیجیتالی Siri در این نسخه از سیستم‌عامل موبایلی اپل هوشمندتر شده است و حتی بدون آنکه از او سوال کنید، به شما راهنمایی می‌کند. بر این اساس می‌توان آن را بیش از پیش شبیه Google Now دانست.

شرکت اپل همچنین نحوه تغییر فعالیت بین ابزارهای کاربردی را هم عوض کرده است و از این پس شما می‌توانید ابزارهایی که به تازگی باز کرده‌اید را به صورت کارت‌های سه‌بعدی مشاهده کنید که این اتفاق نیز شبیه به آن چیزی است که در نسخه Lollipop اندروید مشاهده می‌شود.

اما نکته اصلی این است که در iOS 9 شما می‌توانید نمایشگر را به چند قسمت تقسیم کنید تا به صورت همزمان کارهای مختلف را در آن انجام دهید. این قابلیت فعلا فقط برای iPad ارایه می‌شود و سطح معمولی آن با نام Slide Over شناخته می‌شود.

قابلیت Slide Over این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا در یک بخش از نمایشگر بتوانید ابزار مورد نظر خود را باز کنید و با آن تعامل آسان‌تر داشته باشید تا در بخش دیگر بتوانید ابزارهای دیگر را به اجرا درآورید.

به‌روزرسانی دیگر اپل مربوط به سیستم نقشه الکترونیکی Maps می‌شود که با این اتفاق امکان پشتیبانی آن از همه چیز فراهم شده است. بر این اساس از اطلاعات اتوبوس‌های درون‌شهری گرفته تا ساعت حرکت کشتی‌ها در این نقشه آورده شده است و حتی شما می‌توانید مسیرهای پیاده‌روی و تعداد قدم‌های مربوط به مبدا تا مقصد مورد نظر را با این نقشه محاسبه کنید.

بخش دیگر مربوط به نحوه تایپ کردن کاربران روی نمایشگر لمسی می‌شود. اپل قابلیتی را با نام QuickType در اختیار کاربران گذاشته است که به کمک آن اعمال اصلی شامل جدا کردن متن، کپی کردن متن یا چسباندن متن آسان می‌شود.

صفحه کلید جدید اپل همچنین یک سطح لمسی را شامل می‌شود که مانند موشواره د لپ‌تاپ‌های این  شرکت عمل می‌کند و به شما امکان می‌دهد با حرکت انگشتان خود کنترل همه بخش‌ها را در اختیار بگیرید.

سیستم‌عامل iOS 9 همچنین بخش ویژه‌ای را برای انتشار اخبار در نظر گرفته است که از منابع مورد علاقه شما آخرین اخبار را در زمینه‌های مختلف به روز می‌کند و در بخش ویژه‌ای موسوم به For you این اخبار به انتشار درمی‌آیند.

بخش دیگر به‌روز شده در سیستم‌عامل موبایلی جدید اپل Notes نام دارد که امکان استفاده از آن در صفحه‌کلید لمسی آسان شده است و یک لیست ویژه در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید یادداشت‌های خود را در اختیار داشته باشید و هر زمان که می‌خواهید، مانند یک برگ کاغذ یادداشت‌های خود را روی آن بنویسید.

اپل در بخش دیگر سیستم Car Play خود برای استفاده از قابلیت‌های موبایلی در اتومبیل به‌روز کرده است تا حتی زمانی که گوشی شما در بخش ویژه اتومبیل قرار نگرفته و در جیب شما مستقر شده است هم بتوانید از آخرین اتفاقات آن مطلع شوید.


​​