تلفن همراه

با WWDC: پشتیبانی کامل iOS 9 از زبان‌ های راست به چپ

منبع: زومیت
دیشب اپل از ویژگی‌های جدید iOS 9 رونمایی کرد. اما یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های نسخه جدید سیستم عامل موبایل اپل برای ما پارسی‌زبان‌ها، پشتیبانی جامع اپل از زبان‌های راست به چپ است که در نطق اصلی WWDC 2015 به آن اشاره‌ای نشد.
 
یکی از قابلیت‌های iOS 9 که در کنفرانس دیشب به آن اشاره نشد، اضافه شدن پشتیبانی جامع از زبان‌های راست به چپ در این سیستم عامل بود. با وجود این که اپل در نطق اصلی WWDC 2015 به این مورد اشاره نکرد، جزئیات این ویژگی را در ادامه کنفرانس توسعه‌دهندگان تشریح کرد.
 
iOS 9 پشتیبانی کاملی از زبان‌های راست به چپ، همچون فارسی و عربی دارد که باعث می‌شود وقتی زبان رابط کاربری را تغییر می‌دهید ظاهری بسیار تمیزتر و یکپارچه‌تر داشته باشید. مثلا:
 
کنترل‌های UIKit  استاندارد به صورت خودکار به صورت راست به چپ حرکت می‌کنند. یعنی مثلا اگر در منوی اپلیکیشن‌ها تا کنون باید انگشت خود را از راست به چپ می‌کشیدید تا به صفحه بعد بروید، در صورت تغییر زبان به عربی یا فارسی، باید برای دیدن صفحه بعد اپلیکیشن‌ها انگشت خود را از چپ به راست بکشید.
UIView مشخصات مفهومی محتوا را تعیین می‌کند که به شما اجازه می‌دهد مشخص کنید چگونه متن راست به چپ روی نمایشگر نشان داده شود.
UIImage نیز این امکان را می‌دهد تا در صورتی که زبان رابط کاربری راست به چپ بود، تصاویر نیز به همان شیوه متون ورق خورده و به صفحه بعد منتقل شوند.
برای اطلاعات بیشتر در این باره به بخش پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ در وب‌سایت توسعه‌دهندگان اپل مراجعه کنید.
 
در حالی که ممکن است این قابلیت برای بسیاری از کاربران هیچ تغییر محسوسی تلقی نشود، برای کاربرانی که زبان‌شان راست به چپ است (مثل ما پارسی زبان‌ها) بسیار مهم است و یک گام بلند رو به جلو محسوب می‌شود. این که اپل روی قابلیت‌هایی کار می‌کند که شاید زیاد هم نمی‌تواند روی آن مانور تبلیغاتی دهد، اهمیت زیادی دارد، چرا که بخش عمده‌ای از کاربران به این قابلیت نیاز داشتند. در ادامه می‌توانید چند اسکرین شات از پشتیبانی iOS 9 از زبان عربی را مشاهده کنید:
 
 

​​