فناوری اطلاعات

معاون وزارت ارتباطات: ضرورت اجرای طرح باند پهن ملی برای توسعه کشور

منبع: مهر
 معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طرح باند پهن ملی یک انتخاب نیست، بلکه برای کشور به عنوان یک الزام و ضرورت است.
برات قنبری، در سومین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات مراکز علمی کشور، گفت: مقوله فناوری با توجه به شبکه های کشور، یک برنامه جدید ایجاد کرده که ما برای توسعه ملی نیازمند رشد اقتصادی و امنیت در این بخش هستیم.
 
وی با اشاره به تقسیم بندی قطب های اقتصادی کشور، گفت: قطب های اقتصاد کشور بر اساس صنعت، خدمات، کشاورزی تقسیم می شوند که ارزش افزوده آنها به ترتیب ۳۹.۴ درصد، ۵۲.۳، ۱۱.۵ هستند.
 
قنبری با بیان اینکه تاکنون ۲۲ میلیون گوشی هوشمند وارد کشور شده است، افزود: بناست تا سال ۲۰۲۰ یک هزار و چهارصد میلیارد دلار بر روی باند پهن سرمایه گذاری کنیم که البته سرمایه گذاری ۱۴ میلیاردی دور از ذهن نیست.
 
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات گفت: تحولات بسیاری از زندگی مردم در یک جعبه موبایل قرار گرفته و ما اکنون وارد شبکه های نسل پنجم می شویم که ابزار آن، گوشی های هوشمند هستند.
 
وی افزود: باید به نیاز جامعه پاسخگو باشیم و برای تحقق دولت الکترونیک و ایجاد اشتغال مستقل و غیرمستقل به طرح باند پهن نیاز داریم.
 
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در بخش کشاورزی اصلاح نظام کشت و کاربرد فناوری باعث افزایش بهره وری و درآمد شده است، افزود: موتور اصلی حرکت، زیرساخت های ارتباطی دولت الکترونیک و رونق کسب و کار دیجیتالی است. در جمع بندی جهانی این قضیه مشخص شده که توسعه فناوری اطلاعات بدون توسعه باند پهن محقق نخواهد شد.
 
قنبری با اشاره به برنامه های سوم و چهارم توسعه گفت: در این برنامه ها همیشه مطرح بوده که ما بتوانیم ۳۰ درصد رشد را از طریق بهره وری به دست بیاوریم و همیشه دنبال پیاده سازی آن بودیم و موفق هم نمی شدیم اما با پیاده سازی اینترنت نسل چهارم این موضوع محقق شد. در واقع طرح پهن باند ملی یک انتخاب نیست بلکه یک الزام راهبردی برای توسعه کشور است.
 
وی با بیان اینکه بر اساس برنامه چشم انداز ۱۴۰۴ باید رتبه اول منطقه و بر اساس برنامه پنجم باید رتبه دوم را به دست می آوردیم که فاصله زیادی با این موضوع داریم، گفت:به ازای هر ۱۰ درصد افزایش نفوذ شبکه پهن باند حدود یک درصد تولید ناخالص رشد کرده و به ازای دو برابر شدن سرعت، شاهد افزایش حدود ۰.۳ درصد توسعه خواهیم بود.

​​