تلفن همراه

ITU اینترنت اشیا را استانداردسازی می‌کند

سازمان جهانی مخابرات (ITU) تلاش‌های گسترده خود را برای تصویب استانداردهای جدید در زمینه اینترنت اشیا (IoT) آغاز کرد و توضیح داد که به طور ویژه ابزارهای مرتبط با شهر هوشمند باید در مرحله نخست استانداردسازی شوند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، یکی از بزرگترین و مهم‌ترین مشکلات اینترنت اشیا در جریان سازگاری با فضاهای مرتبط با شهرهای هوشمند این است که حسگرها و شبکه‌ها به درستی مستقر نمی‌شوند. سازمان ITU در جدیدترین بیانیه خود اعلام کرد که برای حل این مشکل کارگروه تازه‌ای تشکیل داده است که با نام ITU-T Study Group 20 شناخته می‌شود.

این کارگروه استانداردهایی را توسعه می‌دهد که به توسعه زیرساخت‌های مرتبط با اینترنت اشیا کمک می‌کند و امکان استفاده از پلتفورم‌های مختلف اینترنت اشیا در انواع دستگاه‌های الکترونیکی را فراهم می‌آورد.

«چائسوب لی» مدیر دفتر استانداردسازی سازمان جهانی مخابرات در این خصوص گفت: «طی 5 سال آینده اینترنت اشیا به صورت گسترده در سراسر جهان رواج میابند و پتانسیل آنها به حداکثر می‌رسد».

او در ادامه توضیح داد: «مرکز ITU-T به صورت گسترده فعالیت‌های خود را در حوزه اینترنت اشیا آغاز کرده است و ما در نظر داریم برای تمام شهرها در جهان شرایطی ایجاد کنیم که به راحتی بتوانند از اینترنت اشیا و خدمات وابسته به آن استفاده کنند. این بهره‌مندی می‌تواند متناسب با نیاز شهرهای مختلف صورت گیرد».

«چائسوب لی» که مدیریت گروه تحقیقات در حوزه استانداردسازی اینترنت اشیا را هم بر عهده دارد اعلام کرد که کارگروه جدید تمامی جوانب در این زمینه را بررسی می‌کند و تا پیش از سال 2020 استاندارد بین‌المللی در این زمینه را ارایه می‌دهد.


​​