تلفن همراه

امکان محاسبه اثرات منفی دستگاه‌های موبایلی روی تجهیزات پزشکی

در آمریکای شمالی هرساله هزاران نفر به دلیل اشتباهات پزشکی جان خود را در بیمارستان از دست می‌دهند و کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر پزشکان و پرستارها به از طریق فناوری بی‌سیم به سوابق الکترونیکی بیمار دسترسی داشته باشند، بخش اعظم این مرگ و میرها کاهش میابد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بررسی‌ها نشان داده است 22 نوع تابش الکترومغناطیسی که توسط دستگاه‌های الکترونیکی ایجاد می‌شوند، می‌توانند روی تجهیزات پزشکی تاثیر بگذارند و درنهایت عواقب کاملا جدی در بیماران ایجاد شود.

اما دانشگاه کونکوردیا به این نتیجه رسیده است که این نوع اثرات منفی می‌تواند به‌زودی کنار گذاشته شود. این دانشگاه معتقد است که باید یک قانون کلی در نظر گرفته شود تا کادر پزشکی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به درستی بدانند که چطور می‌توانند از دستگاه‌های الکترونیکی مبتنی بر شبکه Wi-Fi استفاده کنند.

محققان دانشکده مهندسی و علوم رایانه دانشگاه کونکوردیا به تازگی مطالعه‌ای انجام داده‌اند تا مشخص شود که دستگاه‌های موبایلی شخصی با قابلیت پشتیبانی از شبکه بی‌سیم Wi-Fi تا چه اندازه می‌توانند برای تجهیزات پزشکی مخرب باشند.

بررسی جدید این مرکز نشان داد که مدیران بیمارستان‌ها معمولا بر این باورند که دستگاه‌های الکترونیکی بی‌سیم هیچ کاربردی برای آنها ندارد و کادر درمانی معمولا از این دستگاه‌ها در زمینه‌های شخصی استفاده می‌کنند و آنها را برای مطالعه سوابق الکترونیکی بیمار به کار نمی‌برند.

اما این دانشگاه هم‌اکنون موفق به ساخت ابزاری شده است که به کمک آن می‌توان میزان اثرات منفی دستگاه‌های موبایلی روی تجهیزات پزشکی را محاسبه کردند. محققان با ادغام این ابزار و یک مدل پیچیده ریاضی توانستد حجم تشعشعات منتشر شده از سوی هر دستگاه و میزان دقیق اثرگذاری آن را مشخص کنند.


​​