فناوری اطلاعات

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات: آغاز فاز مطالعاتی ورود به نسل پنجم تلفن همراه در پژوهشگاه ICT

منبع: اقتصادنیوز
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز فاز مطالعاتی بکارگیری نسل پنجم تلفن همراه در این پژوهشگاه خبر داد.
محمد خوانساری صبح امروز در همایش نسل پنجم تلفن همراه (5G)، فرصت‌ها و چالش‌ها و رویکردها گفت: از هم‌اکنون برای برنامه‌ریزی پنج ساله کشور باید روند ورود به این فناوری را تببین کنیم.
 
وی افزود: از همین رو از حدود یک سال پیش کار گسترده مطالعاتی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه نسل پنجم تلفن همراه آغاز شده و زمینه برای فعالیت بسیاری از شرکت‌ها برای تولیدات بومی و ثبت اختراع و سرمایه‌گذاری در این حوزه فراهم شده است.
 
خوانساری گفت: سال گذشته پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همکاری‌های خود را با اتحادیه جهانی مخابرات برای استفاده از نظرات مشاوران این اتحادیه آغاز کرد و در سال جاری قرار است کارگاه‌های تخصصی در این زمینه برگزار شود.
 
به گفته وی، اتصال تمامی اشیاء باهم در هر مکان و زمان، حفظ ارزش‌ها در قبال استفاده از تکنولوژی در نسل‌های آینده و رعایت حریم شخصی و موارد امنیتی از جمله دلایل ضرورت آغاز فاز مطالعاتی نسل پنجم تلفن همراه در کشور است و قرار است در این زمینه استراتژی‌های مشخصی با هدف استفاده از پتانسیل و توان علمی کشور تنظیم شود.
 
خوانساری گفت: هنوز نسل پنجم تلفن همراه به صورت تجاری در دنیا مورد استفاه قرار نگرفته و قرار است در سال 2016 استانداردهای آن تبیین شود و در سال 2020 آغاز تجاری سرویس‌های آن باشد.
 
وی افزود: بر همین اساس هم قرار است براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نسل پنجم تلفن همراه تا پنج سال آینده در کشور پیاده‌سازی شود و تا ۱۰ سال آینده به صورت کامل به مرحله اجرایی برسد.

​​