فناوری اطلاعات

تلاش آمازون برای تغییر آینده رابط صوتی خود با عرضه الکسا

منبع: همشهری آنلاین
شرکت آمازون قصد دارد رابط صوتی خود به نام Alexa را برروی دستگاه‌های متعددی از جمله تبلت‌های کیندل و ابزار کنترل هوشمند منزل و گجت‌های سلامتی منتشر کند.
این رابط صوتی که رقیب رابط سیری اپل، کورتانای مایکروسافت و گوگل Now است تاکنون تنها برروی یک اسپیکر چند کاره به نام Echo قابل دسترس بود. اما اکنون این شرکت با انتشار ابزار برنامه نویسی برای رابط صوتی الکسا قصد دارد برنامه نویسان را به تولید اپلیکیشن‌های مختلف برای این محصول ترغیب کند.
 
علاوه بر این آمازون 100 میلیون دلار برای کمک به شرکت‌هایی که برروی ساخت اپلیکیشن برای رابط الکسا کار می‌کنند سرمایه گذاری کرده است. در حال حاضر هفت شرکت در حال ساخت یک اپلیکیشن آشپزی، گجت سلامتی، اسباب بازی متصل به گوشی هوشمند، سیستم کنترل هوشمند منزل، درب پارکینگ هوشمند و راهنمای صوتی خودرو از این رابط صوتی استفاده می‌کنند.
 
با سرعت گرفتن رشد مفهوم اینترنت چیزها (Internet of things) یکی از ابزار واسط برای توسعه دستگاه‌های مجهز به اینترنت چیزها رابط های صوتی هستند.
 
سیستم کنترل منزل اپل به نام Homekit در حال حاضر می‌تواند از رابط صوتی سیری فرمان بگیرد. این سیستم هوشمند بخشی از تلاش اپل برای ورود به بازار اینترنت چیزهاست. گوگل و مایکروسافت نیز در حال تولید محصولاتی تجاری برای ورود به این بازار هستند.

​​