امینت

قانون جدید دولت روسیه برای فیلتر کردن نتایج موتورهای جست‌وجو

پارلمان روسیه قانونی را در حوزه حریم شخصی اینترنتی به تصویب رساند که به موجب آن تمامی موتورهای جست‌جوگر مجبور می‌شوند نتایج به‌خصوص که مد نظر دولت روسیه است را از لیست جست‌وجوهای انجام شده توسط کاربران این شرکت حذف کنند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بر اساس قانون جدید روسیه که به تقلید از «حق فراموش مطالب» در اروپا تصویب شده است، یک کاربر می‌تواند از جست‌وجوگرهای آنلاین مانند گوگل درخواست کند تا نتایج مورد نظر او از لیست بررسی‌های اینترنتی انجام شده حذف شود.

این قانون اعلام می‌کند که اگر کاربر برخی نتایج حاصل از یک جست‌وجوی اینترنتی را غلط ارزیابی کند، آن را غیرقانونی بداند، مخالف سیاست‌های دولت باشد یا .... می‌تواند قابلیت پاک کردن آن را در اختیار داشته باشد تا از این پس نتیجه مذکور نمایش داده نشود.

شرکت‌های ارایه دهنده خدمات جست‌وجوگر اینترنتی در مجموع 10 روز فرصت دارند تا به درخواست‌های کاربران برای حذف اطلاعات در جست‌وجوهای انجام شده پاسخ دهند.

بر این اساس اگر در دوره زمانی مذکور با درخواست‌های ارسال شده موافقت نشود، هر کاربر اجازه دارد این شرکت‌ها را به دادگاه بکشاند.

لازم به ذکر است که این قانون جست‌وجوگرهای اینترنتی را مجبور نمی‌کند تا اطلاعات مربوط به مجرمان و پرونده‌های قضایی را حذف کنند.

پارلمان روسیه هم‌اکنون این قانون را به تصویب رسانده است. اما برای اجرایی شدن، می‌بایست قانون مذکور به امضای «ولادیمیر پوتین»  رئیس جمهور روسیه برسد.


​​