فناوری اطلاعات

جرایم رایانه ای همواره در حال افزایش است

منبع: روابط عمومی شرکت ایمن رایانه پندار
اثرات مخرب جرایم رایانه ای تنها محدود به موضوع تصویر بد از شهرت شرکت های بزرگ نمی شود بلکه باعث ضرر‌های اقتصادی قابل توجهی به شرکت ها و اشخاصی که  از این رخداد رنج میبرند، میگردد.
با توجه به گزارشی که اخیراً توسط مشاور فناوری اطلاعات  مرکز تحقیقات جونیپر منتشر شده است، جرایم رایانه ای بصورت بی وقفه رو به افزایش می باشد.
 
بر اساس این گزارش، محققان هزینه نفوذ به داده ها را به صورت جهانی تا سال 2019 ، 2.1 تریلیون دلار تخمین زده اند، دقیقا 4 برابر آنچه که برای سال 2015 تخمین زده شده بود. هرچه قدر کاربران و شرکت ها  بیشتر وارد تجهیزات دیجیتالی می‌شوند، ضررهای اقتصادی بیشتری را متحمل می شوند.
 
حملات سایبری بیشتر... اما در چه منطقه ای؟
بر اساس گزارش منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی شرکت پاندا سکیوریتی، با اینکه حملات بیشتری روی دستگاه های موبایل اتفاق می‌افتد (که بیشترین حمله روی پلت فرم های اندروید که بیشترین فروش را در فروشگاه ها دارد) اما با هوشمندانه تر شدن وسایل الکترونیکی و گسترش اشیائی که مستقیماً با درگاه اینترنت در تماس هستند (مانند لوازم خودرو، سنسورها و غیره) شاید دقیق نتوان جایگاه خاصی را برای حملات سایبری در آینده نزدیک پیش بینی کرد.
 
همانطور که James Moar به عنوان یک آنالیزگر مرکز تحقیقات جونیپر توضیح می‌دهد : ما کمتر شاهد بد افزارهای خطرناک بروی دستگاه های تلفن همراه بودیم چرا که این موارد برای مجرمان سود کمتری دارند.
به گفته لوئیز کرونز، کارشناس امنیت اطلاعات در شرکت امنیتی پاندا، اکثر تهدیداتی که روی تلفن های همراه مشاهده می شود، همان بدافزارهای باج خواه هستند که با تکنیک های مختلف دستگاه های قربانیان را قفل میکنند و تا زمانی که آنها پول درخواست شده را نپردازند نمی توانند به اطلاعات و سیستم خود دسترسی پیدا کنند.
 
با این حال، ما تأکید می کنیم که شرکت های دیگر هم مانند مشاور IDC  فکر می‌کنند که باید مراقب نفوذ های امنیتی که از طریق اینترنت تولید می‌شوند باشیم.
مطالعه جدیدی اخیراً توسط این شرکت آنالیز و تحلیل شده و اشاره کرده است که در سال 2016 ، 9 تا از 10 شبکه فناوری شده، دچار نفوذهای امنیتی قرار خواهند گرفت که دقیقاً به وسایل متصل به آنها مربوط است.
 
از لحاظ موقعیت جغرافیایی، جایگاهی که نفوذهای امنیتی بیشتر در آنجا اتفاق می‌افتد، مطابق پیش بینی متخصصان جونیپر، کشورهای آمریکای شمالی هستند. در واقع ، 60 درصد از اتفاقاتی که در سال 2015 رخ می دهد مربوط به آن منطقه است. البته این میزان در سال های آینده احتمال دارد جای خود را به کشورهای دیگر واگذار کند؛ در واقع کشورهایی که با ثروت بیشتر و دیجیتال کردن جوامع و اقتصاد خود مسیر خود را به جلو می برند، در معرض این خطر ها و حملاتی از این دست قرار خواهند گرفت.
 
حامیان جرایم رایانه ای
یکی دیگر از نکات برجسته این گزارش این است که جرایم رایانه ای هر روز حرفه ای و حرفه ای تر می‌شود. علاوه بر این، در سال گذشته اولین محصولات جرایم رایانه ای در فروشگاه ها ظاهر شد؛ این یعنی فروش مستقیم ابزارهای غیر مجاز جهت تولید بد افزار و انتشار آن.
 
روند در سالهای گذشته به این صورت بود که هکرها فقط به سیستم های رایانه ای نفوذ میکردند برای اینکه عملی که میخواستند رو انجام دهند اما امروزه آنها واقعا جرم و عملی تبهکارانه انجام می دهند و از تهدیدات رایانه ای در جهت نابود سازی یک شرکت عظیم در جهان استفاده می کنند.
 
به گفته مشاوران، هکرها در سال های آینده با بکار بردن از تکنیک های فوق مهندسی اجتماعی و با برنامه ریزی بهتر در شبکه های اجتماعی، حضور پر رنگ تری خواهند داشت.
 

​​