باندپهن

کوسه‌ها توانایی آسیب‌رسانی به کابل‌های زیردریایی را ندارند

آگوست گذشته یک تصویر ویدیویی در یوتیوب شناسایی شد که نشان می‌داد چگونه حمله کوسه‌ها به کابل‌های زیردریایی باعث شده است خدمات اینترنتی در برخی کشورها از کار بیافتد.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، به گفته برخی کارشناسان، این تصویر ویدیویی نشان می‌دهد که سیستم ارتباطی جهانی در معرض حملات کوسه‌ها قرار دارد. زیرا کابل‌های فیبرنوری زیردریایی که به عنوان پشتوانه اصلی اینترنت جهان محسوب می‌شوند، به راحتی با حمله کوسه‌ها آسیب می‌بینند و ایمنی برای آنها وجود ندارد.

«کمیته بین‌المللی محافظت از کابل‌ها» (ICPC) از زمان انتشار ویدیوی مذکور تاکنون بررسی‌های گسترده‌ای را در سراسر جهان انجام داد و هفته گذشته اعلام کرد که بخش قابل ملاحظه‌ای از آنچه که در این تصویر ویدیویی نمایش داده شده، غیرواقعی و نادرست بوده است.

این مرکز در گزارش خود توضیح داد که تا سال 2006 میلادی حمله کوسه‌ها و دیگر ماهی‌ها به کابل‌های دریایی تنها عامل یک درصد از خرابی‌ها و اختلالات ارتباطی زیردریایی بوده‌اند. از آن زمان تاکنون هیچ اختلال زیردریایی کابل گزارش نشده است.

اطلاعاتی که در این تصویر ویدیویی روی یوتیوب ارایه می‌شود کاملا پراکنده است. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که این ویدیو در سال 2003 میلادی به عنوان بخشی از مطالعات جهانی دریایی ساخته شده است. در سال 2010 میلادی این ویدیو توسط شخصی با نام Sudmike روی یوتیوب منتشر شد و هرگز مشخصات واقعی این کاربر شناسایی نشد.

این ویدیو بازخوردهای گسترده‌ای در سراسر جهان داشت و تابستان 2014 طی کنفرانس سالانه «هفته کوسه‌ها» در آمریکا، بار دیگر به این ویدیو اشاره شد و کارشناسان در آن زمان اعلام کردند که ویدیوی مذکور توسط یک میلیون کاربر در یوتیوب دیده شده است.


​​