فناوری اطلاعات

Twitch هم با فلش خداحافظی می‌کند

منبع: دیجی کالا
مسوولان وب‌سایت Twitch به‌تازگی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند استفاده از زبان برنامه‌نویسی فلش را کنار بگذارد و به جایگزین مناسب‌تر آن یعنی HTML5 روی بیاورند.
 
ادوبی فلاش در گذشته نورچشمی برنامه نویسان وب بود و به هر وب‌سایتی که سر می‌زدید به کارگیری فلش را در منوها و ویدیوهایش می‌دیدید. اما امروزه به دلایلی از قبیل مشکلات امنیتی، نقش فلش روز به روز در وب‌سایت‌ها کم‌رنگ‌تر شده و کنار گذاشته می‌شود. مدتی پیش هم یکی از مدیران ارشد فیس‌بوک اعلام کرده بود که عمر ادوبی فلاش به سر رسیده است. علاوه بر این، این پخش‌کننده چندی پیش در مرورگر فایرفاکس هم غیرفعال شده بود.
 
اکنون هم وب‌سایت Twitch که یکی از محبو‌ترین پلت‌فرم‌ها برای استریم بازی‌های ویدیویی است، اعلام کرده که قصد دارند فلش را کنار بگذارند و به HTML5 روی بیاورند. زبان برنامه‌نویسی HTML5 جایگزینی بهتر، امن‌تر و محبوب‌تر برای فلش محسوب می‌شود. هر چند که مسوولان وب‌سایت Twitch اعلام کرده‌اند که در این مرحله فعلا فقط کنترل‌های وب‌سایت به HTML5 تغییر داده شده و ویدیوها فعلا در قالب فلش باقی می‌مانند.
 
 
ادوبی فلاش در حال حاضر روزهای سختی را سپری می‌کند و تمام تلاش‌های شرکت ادوبی برای رفع مشکلات امنیتی آن تاکنون هیچ فایده‌ای نداشته و در جامعه‌ی برنامه‌نویسان بسیاری از افراد معتقدند که این شرکت به جای تلاش‌های بیهوده برای حل مشکلات فلش بهتر است فاتحه‌ی آن را بخواند. سخت‌گیری‌ها به فلش به این دلیل است که آسیب‌پذیری آن در مقابل حمله‌ی هکرها بسیار زیاد است و به‌روزرسانی‌های ادوبی هم تاثیری آنچنانی بر این موضوع نداشته. 

​​