تلفن همراه

پیام‌های موبایلی باعث حواس‌پرتی کاربران می‌شوند

تماس صوتی، پیامک دریافتی، ساعت تنظیم شده، سیستم لرزاننده گوشی یا ... پیام‌های هشداردهنده‌ای منتشر می‌کنند که توجه خود را به گوشی هوشمند جلب کنید. اما کارشناسان بر پایه یک بررسی جدید که در دانشگاه ایالتی فلوریدا انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند که این اتفاق باعث می‌شود تا شما دچار حواس‌پرتی شوید و نتوانید روی فعالیت خود تمرکز داشته باشید.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در حقیقت حواس‌پرتی به واسطه یک پیام ساده موبایلی اتفاق می‌افتد و جدا از اینکه پیام مذکور صوتی، نوشتاری یا از طریق سیستم لرزاننده گوشی اعلام شود، کاربر تمرکز خود را از دست می‌دهد.

کارشناسان با بررسی جدید خود به این نتیجه رسیدند که میزان حواس‌پرتی کاربر هنگام دریافت یک پیام هشدار دهنده معمولی به قدری است که می‌توان آن را معادل برقراری تماس صوتی تایپ پیامک دانست.

«کورتنی ینرت» مدیر تحقیقات دانشگاه ایالتی فلوریدا گفت: «میزان حواس‌پرتی کاربری که گوشی را در دست خود داشته و یک پیام هشدار دهنده ساده دریافت کرده، واقعا تعجب‌برانگیز است».

این نخستین باری است که دانشمندان متوجه شده‌اند پیام‌های ساده موبایلی هم می‌تواند حواس‌پرتی و اختلال در برقرار تمرکز را به دنبال داشته باشد.

به هر حال، اگرچه این پیام‌های هشدار دهنده کوتاه هستند و برای چند ثانیه توجه کاربر را به خود جلب می‌کنند، اما می‌تواند در برخی شرایط تا چند ساعت حواس او را پرت کنند.


​​