فناوری اطلاعات

۵۰ درصد مدیران IT از کلان داده‌ها استفاده می‌کنند

منبع: همکاران سیستم
مرکز ۲nd Watch مطالعه‌ای را روی ۵۰۰ کارشناس IT و متخصص بازاریابی در سازمان‌های بزرگ و متوسط انجام داد تا میزان بهره‌مندی آنها از کلان داده‌ها، اینترنت اشیا (IoT) و خدمات ابری مبتنی بر فناوری‌های انبار داده‌ها را دریابد و متوجه شود این سازما‌ها برای پشتیبانی از برنامه‌ها و طرح‌های خود تا چه اندازه از سیستم‌های مذکور بهره می‌برند.
 
نتایج این بررسی نشان داد که سازمان‌ها موفق شده‌اند این فناوری‌ها را به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌دهند و با موفقیت آنها را مستقر می‌کنند. این مطالعه در دو هفته نخست ژوئیه ۲۰۱۵ به انجام رسید.
 
کلان داده‌ها، اینترنت اشیا و خدمات ابری داغ‌ترین موضوعات دنیای فناوری محسوب می‌شوند، ابزارهای فراوانی مرتبط با آنها ارائه می‌شود و از ارتقا پروژه‌های علمی و تحقیقاتی گرفته تا بهینه‌سازی عملکرد تیم‌های ورزشی و کمک به اجرای قوانین مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
بررسی جدید مرکز ۲nd Watch نشان داد ۵۰ درصد مدیران IT تمایل دارند با افزایش بهره‌مندی از کلان داده‌ها، از بازاریابی دیجیتالی پشتیبانی کنند. یک‌سوم این افراد هم اعلام کردند که برنامه‌های آنها در این زمینه بسیار موفقیت‌آمیز بوده است و بر این اساس تصمیم دارند با تغییر منابع برای دیگر پروژه‌ها، به صورت گسترده‌تر کلان داده‌ها را در برنامه‌های بازاریابی خود مورد استفاده قرار دهند.
 
اکثریت شرکت‌کنندگان در این تحقیق، معادل ۳۸ درصد اعلام کردند که از کلان داده‌ها در سیستم بازاریابی دیجیتالی خود استفاده می‌کنند؛ اما در نخستین مراحل از این فرآیند به سر می‌برند و ۲۸ درصد هم توضیح دادند که اشتیاق فراوان به انجام این کار دارند.
 
علاوه بر این ۲۹ درصد از کارشناسان فناوری و بازاریابی در سازمان‌ها اعلام کردند که از کلان داده‌ها برای فهم بهتر رفتار مشتریان استفاده می‌کنند و این مسئله دومین دلیل اصلی برای ارتقاء چرخه تامین محصول به حساب می‌آید.
 
حدود نیمی از این افراد یا به طور دقیق‌تر ۴۷ درصد از آنها اعلام کردند کمپین‌های بازاریابی دیجیتالی مبتنی بر کلان داده‌ها بسیار کارآمد بوده تا بتوانند با نیازهای مشتریان همسو شوند و به اهداف کلی خود برسند. یک‌چهارم این افراد هم اظهار داشتند که اهداف‌شان به واسطه حضور در این کمپین‌ها تحت‌ تاثیر قرار گرفته و سمت و سوی سرمایه‌گذاری‌های آنها تغییر کرده است.

​​