فناوری اطلاعات

ساندار پیچای؛ مدیر جدید گوگل کیست؟

منبع: دنیای اقتصاد
با تغییر ساختار در گوگل و تشکیل شرکتی مادر به نام آلفابت که گوگل خود زیرمجموعه آن خواهد بود، در هیات‌مدیره این غول تکنولوژی هم تغییراتی ایجاد شده است. کسی که به راس گوگل صعود کرده، ساندار پیچای ۴۳ ساله است. اکنون لری پیج مدیر عامل و سرگئی برین رئیس آلفابت هستند.
 
این خبر خوبی برای خود پیچای و برای هند است، یک هندی دیگر به یکی دیگر از عالی‌رتبه‌ترین مشاغل تکنولوژی در آمریکا منصوب شده است.نمونه‌ مهم دیگر ساتیا نادلا مدیر عامل مایکروسافت است.
 
داستان زندگی پیچای بسیار جالب است و صعود او به قله گوگل تاییدی است بر جایگاه هند در تکنولوژی جهانی و یادآوری اطمینان‌بخشی از به اصطلاح رویای آمریکایی است. 
پیچای در چنای (مدرس سابق) متولد شد و به مدرسه رفت. او کاپیتان تیم کریکت مدرسه‌اش بود که در رقابت‌های منطقه‌ای قهرمان شد.
 
پیچای در موسسه فناوری هند در کاراگپور مهندسی متالورژی خواند و به گفته یکی از استادانش باهوش‌ترین شاگرد در بین هم‌دوره‌ای‌هایش بود.او در سال ۲۰۰۴ به گوگل پیوست و تردیدی نیست که استعدادش را به بهترین شکلی در گوگل به کار گرفته است.
 
محصولاتی که زیر نظر او ارائه شدند عبارتند از: جست‌وجوگر گوگل، کروم و سیستم عامل اندروید برای موبایل.
اندروید با فاصله‌ای بعید پرطرفدارترین سیستم عامل موبایل در دنیا است، این موضوع وقتی بیشتر جلب نظر می‌کند که بدانیم خانواده او تا زمانی که ساندار ۱۲ ساله شد تلفن نداشتند.
 
بر اساس زندگی‌نامه‌ای که از او در بلومبرگ منتشر شده، پیچای در خانواده‌ای کم‌بضاعت بزرگ شد که در آپارتمانی دو خوابه زندگی می‌کردند. آنها تلویزیون و ماشین نداشتند. پیچای و برادر کوچک‌ترش که اتاقی برای خودشان نداشتند شب‌ها در هال می‌خوابیدند.
 
اما پدر پیچای بذر تکنولوژی را در ذهن او کاشت. رگوناتا پیچای در شرکت بریتانیایی جنرال الکتریک (که با شرکت آمریکایی جنرال الکتریک فرق دارد) کار می‌کرد. او به بلومبرگ گفت: «من وقتی به خانه می‌آمدم با او درباره کار روزانه‌ام و مشکلاتی که با آن مواجه بودم صحبت می‌کردم.» او همچنین می‌گوید که پسرش استعداد عجیبی در به خاطر سپردن شماره تلفن داشت. بعد از فارغ‌التحصیلی، به پیچای بورسیه‌ای در بهترین پرورشگاه نوابغ تکنولوژی، دانشگاه استنفورد، پیشنهاد شد.
 
بلیت پروازش به آمریکا گران‌تر از درآمد سالانه پدرش بود.
 
در گوگل، پیچای به گفتار نرم معروف است و او را دوست دارند. او به‌خصوص در بین تولیدکنندگان نرم‌افزار محبوب است و گردهمایی سالانه تولیدکنندگان گوگل را او اداره می‌کند.
 
لری پیج برای اعلام تغییرات در گوگل در وبلاگش نوشت: «چیزهایی که ساندار می‌گوید همان است که من هم بودم می‌گفتم (گاهی بهتر از خود من). من از کار با او بی‌اندازه لذت می‌برم.»
 
لری پیج و سرگئی برین مدتی است که درگیر گرداندن امور روزانه گوگل نیستند اما اعلام تغییرات در گوگل موضوع را رسمی کرد: پیچای رئیس است.
حوزه کاری او چکیده محصولات اصلی گوگل است، همان‌هایی که پول سازند، جست‌وجوگر، تبلیغات، نقشه گوگل و یوتیوب.
 
او در این راه چالش‌هایی پیش رو دارد، برای مثال  رقابت فزاینده و شدید یوتیوب با فیس‌بوک در زمینه ویدئو یکی از این چالش‌ها است. فیس‌بوک میزان ویدئوهایی را که در این شبکه اجتماعی می‌توان دید به میزان چشمگیری افزایش داده اما حداقل فعلا، یوتیوب همچنان محبوب‌ترین است.

​​