تلفن همراه

اندروید، iOS، ویندوز، بلک بری و دیگران

منبع: آل دیجیتال
وبسایت Gartner که آمارهای جذابی را در مورد دنیای تکنولوژی و وضعیت سیستم عامل ها در جای جای کره خاکی ارائه می دهد این بار به بررسی وضعیت بازار اسمارت فون ها در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵ پرداخته است.
      
بر اساس این آمار ها اندروید گوگل با در دست داشتن ۸۲٫۲ درصد از بازار با فاصله ای بسیار زیاد در صدر قرار دارد، هر چند این میزان نسبت به دوره مشابه در سال قبل ۱٫۶ درصد افت داشته است. در رتبه دوم iOS اپل قرار دارد که با ۱۴٫۶ درصد سهم و رشد ۲٫۴ درصدی نسبت به سال گذشته وضعیت قابل قبولی دارد. ویندوز فون نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته و با ۰٫۳ درصد افت ۲٫۵ درصد از بازار را از آن خود نموده است.
 
سهم بلک بری هم که از ۰٫۷ درصد در سال گذشته به ۰٫۳ درصد رسیده است نشان از کمرنگ شدن حضور این سیستم عامل در بازار دارد. جمع فروش اسمارت فون ها در این سه ماهه از ۲۹۰ میلیون در سال قبل به ۳۲۹ میلیون رسیده است که از این میزان ۲۷۱ میلیون سهم اندروید، ۴۸ میلیون سهم iOS، هشت میلیون سهم ویندوز و کمی بیش از یک میلیون سهم بلک بری بوده است.
 
با روی آوردن کمپانی بلک بری به اندروید و عرضه دو محصول با این سیستم عامل در آینده نزدیک انتظار می رود که شاهد رشد سهم برند کانادایی ها در بازار باشیم، هر چند این مسئله خود به معنی امضای حکم بازنشستگی سیستم عامل بلک بری است.

​​