تلفن همراه

درخواست پلیس از اپراتورهای تلفن همراه

منبع: ایسنا
برخورد با سازندگان کلیپ‌های غیرمجاز، کاهش سه درصدی قتل و افزایش یک درصدی سرقت از منزل، آمادگی برای جمع‌آوری معتادان خیابانی طی چند روز، توضیح درباره برخی خبرها درباره جرایم رانندگی، درخواست از اپراتورهای تلفن همراه برای ساماندهی سیم‌کارت‌ها و... از مهم‌ترین اظهارات جانشین فرمانده ناجا در جمع خبرنگاران است.
 
سردار اسکندر مومنی صبح امروز در حاشیه برگزاری دوره آموزشی روسا و فرماندهان پلیس پیشگیری در جمع خبرنگاران درباره به کارگیری پلیس‌های افتخاری اظهارکرد: یکی از رویکردهای پلیس اجتماعی شدن است و در همین راستا یکی از اولویت‌های مهم ما بحث جذب و استفاده از پلیس‌های افتخاری بود.
 
وی ادامه داد: موضوع پلیس افتخاری به تصویب مجلس و تایید ستاد کل نیروهای مسلح نیز رسیده و تا به حال قریب به 20 هزار پلیس افتخاری در نیروی انتظامی جذب شده و حدود 37 هزار نفر مراحل نهایی جذب خود را طی می‌کنند.
 
جانشین فرمانده ناجا در پاسخ به سوالی درخصوص ساخت کلیپ‌های ماهواره‌ای در داخل کشور و ارسال آن برای شبکه‌های خارجی اظهار کرد: پلیس به صورت روزانه با مصادیق ناامنی و جرم برخورد می‌کند و اگر از چنین اقداماتی نیز مطلع شود، حتما با آن برخورد می‌شود. ممکن است برخی موارد بدون اطلاع پلیس بوده باشد.
 
مومنی در بخش دیگری از سخنانش به امنیت کشور اشاره کرد و افزود: خوشبختانه امنیت خوبی از صفر مرزی تا مرکز شهرها برقرار است. در حوزه کشف موادمخدر ما از ابتدای سال جاری تاکنون افزایش 20 درصدی داشتیم و در قتل نیز کاهشی 3 درصدی اما متاسفانه سرقت منزل کاهشی یک درصدی داشته است.
 
وی درباره جمع‌آوری و ساماندهی معتادان خیابانی نیز اظهار کرد: در این حوزه یک وظیفه‌ای که برعهده پلیس است مقابله است که عملکرد پلیس در این حوزه مشخص است و هر ساله تعدادی شهید در این راه تقدیم کشور می‌شود.
 
جانشین فرمانده ناجا ادامه داد: البته خانواده‌ها نیز باید همکاری لازم را با نیروی انتظامی داشته باشند و علاوه بر آن نقش زیادی در پیشگیری از گرایش فرزندانشان در اعتیاد برعهده دارند.
 
مومنی با بیان اینکه جلوه‌های معتادان خیابانی باعث ایجاد احساس ناامنی در شهروندان می‌شود، گفت: البته برای این کار نیازمند توسعه زیرساخت‌ها و مراکز نگهداری از آنان هستیم. طبق قولی که به ما داده بودند بنا بود تا پایان امسال ظرفیتی 10 هزار نفری برای جمع‌آوری و ساماندهی معتادان فراهم شود که در صورت تامین این بستر ما طی چند روز آمادگی جمع‌آوری آنان را خواهیم داشت.
 
وی درباره پیشنهادی درباره بخشودگی برخی از جرایم رانندگی به مجلس و همین‌طور نحوه هزینه‌کرد درآمدهای ناشی از جرایم رانندگی اظهار کرد: تمام جرایم رانندگی وارد خزانه شده و پس از آن براساس مصوبه مجلس و طبق قانون هزینه می‌شود. در مورد بخشودگی جرایم نیز تاکنون طی دو مرحله چنین پیشنهادی به مجلس مطرح شده و ممکن است در بودجه سال آینده این موضوع به تصویب مجلس برسد.
 
جانشین فرمانده ناجا درباره استفاده پلیس از سامانه‌ها و امکانات الکترونیکی و به روز نیز گفت: در این حوزه اقدامات خوبی انجام شده و برنامه‌ریزی‌هایی نیز کرده‌ایم. برنامه کاربردی (اپلیکیشن) راهور 120 نیز طراحی شده که امکان پرداخت و اطلاع از جرایم رانندگی از طریق آن وجود دارد.
 
مومنی درباره سیم‌کارت‌های فاقد آدرس نیز گفت: در این خصوص به اپراتورهای تلفن همراه هشدارهای لازم داده شده و از آنها خواستیم که تکلیف سیم‌کارت‌های فاقد آدرس را مشخص کنند. همچنین خواسته دیگر ما از اپراتورهای تلفن همراه این بود که هنگام ثبت سیم‌کارت هویت مالکان را نیز احراز کنند که البته اقدامات خوبی انجام شده و بنا است که سیم‌کارت‌های بی هویت و آدرس نیز از دسترس خارج شوند.

​​