لبه تکنولوژی

روش جدید محققان برای منهدم کردن ماهواره‌های بازنشسته

sat.jpg

محققان «دانشگاه لا ریوجا» در اسپانیا روش جدیدی ارایه کردند تا پس از آنکه ماهواره‌ها در مدار بیضوی زمین به ماموریت خود پایان دادند، به راحتی بتوان آنها را حذف کرد.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این روش جدید که میزان هزینه و خطرپذیری در عملیات‌های فضایی را به حداقل می‌رساند، در عملیات INTEGRAL که توسط «آژانس فضایی اروپا» مدیریت می‌شد مورد آزمایش قرار گرفت. با این فناوری قرار است ماهواره INTEGRAL سال 2029 میلادی پس از اتمام ماموریت فضایی خود به جو زمین برگردد تا منهدم شود.

زباله‌های فضایی یک از بزرگترین مشکلات مهندسان علوم هوا-فضا محسوب می‌شود و این ماهواره‌های بازنشسته شده همواره یک  خطر جدی برای سیستم‌های فضایی جدید به حساب می‌آید. اما در اقدام جدید اعضای گروه محاسبات علمی (GRUCACI) در «دانشگاه لا ریوجا» روشی ارایه کردند ماهواره‌های مستقر در مدارهای بیضوی زمین (HEO) را پس از آنکه ماموریت‌شان به اتمام رسید، به راحتی منهدم کنند.

مدارهای HEO بسیاری غیرعادی عمل می‌کنند و فاصله دورترین نقطه آنها از سطح کره زمین می‌تواند 10 برابر از فاصله نزدیک‌ترین نقطه آنها به این کره بیشتر باشد. این مدارها همچنین متمایل هستند و به عبارت دیگر زاویه آنها می‌تواند با توجه به خط استوا تا 60 درجه تغییر کند.

این مدارها به شدت از اثرات گرانشی مربوط به خط استوا در کره زمین تاثیر می‌پذیرند و همچنین کشش ماه و خورشید می‌تواند روی آنها تاثیرات مستقیم برجا بگذارد.


​​