تلفن همراه

فورس تاچ آیفون s6، گوشی منحصربفرد!

منبع: ایسنا
آیفون بعدی اپل که انتظار می‌رود تا چند روز آینده رونمایی شود، ظاهرا با فن‌آوری نمایشگر حساس به فشار، موسوم به «فورس تاچ» عرضه خواهد شد.
 
در چند هفته گذشته گزارشها از سوی ناظران و تحلیلگران صنعت تلفن همراه حاکی از اینست که این فناوری مشابه فناوری است که قبلا در ساعت هوشمند اپل و مک بوک جدید این شرکت مشاهده شده است.
 
اکنون اما گزارش جدید مارک گورمان - تحلیلگر بازار تلفن همراه - حاکی از این است که فناوری جدید که قرار است در آیفون شش اس عرضه شود کاملا متفاوت خواهد بود. آنقدر متفاوت که حتی ممکن است اپل آن را فورس تاچ نامگذاری نکند.
 
گورمان می‌گوید: منابع می‌گویند فورس تاچ در آیفون فقط در نام شبیه فناوری مک بوک و ساعت اپل است زیرا قابلیت فناوری آیفون شش اس بسیار پیشرفته تر است. با این حساب منابع آگاه میگویند اپل احتمالا فناوری فورس تاچ در آیفون جدید را نام دیگری خواهد گذاشت.
 
این منابع می افزایند، آیفون جدید قادر به تشخیص تفاوت بین یک تلنگر، فشار عادی و یک فشار طولانی روی نمایشگر است و سطح سومی از حساسیت را نسبت به نمایشگر ساعت اپل و پدلمسی مک بوک دارد.
 
این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد که نمایشگر گوشی را همانند یک دکمه بفشارند تا فرامین متفاوتی را نسبت به لمس نمایشگر صادر کنند.
 
چندان تعجب آور نیست که بشنویم اپل ممکن است کارایی فورس تاچ را برای آیفون جدید تغییر دهد. فورس تاچ در ساعت اپل در برخی شرایط اساسا به عنوان یک دکمه بیشتر کار میکند زیرا نمایشگر بسیار کوچک است.
 
اما انتظار می‌رود در آیفون شش اس این فناوری به عنوان ابزاری برای ایجاد میانبر در سیستم عامل آی اُ اس مورد استفاده قرار بگیرد.
 
در شرایطی که شرکت اپل هنوز آیفون جدید خود را معرفی نکرده است برخی توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برای ای اُ اس در حال کار روی این موضوع هستند که فورس‌تاچ چگونه می‌تواند برای ارتقای اپلیکیشن‌های آنها مورد استفاده قرار بگیرد.
 
اپلیکیشن‌های نقاشی و تصویربرداری همچون استروپد و لایتلی بدنبال استفاده از فورس تاچ در اپلیکیشن خود هستند زیرا حساسیت برابر فشار میتواند برای ویرایش عکس آیده آل باشد.
 
مت رانج خالق اپلیکیشن استروپد در پاسخ به سوالی درباره وجود فورس تاچ در آیفون به بیزینس اینسایدر گفت: ما واقعا می‌خواهیم از میزیت تفاوت در میزان فشار استفاده کنیم.
 
کول رایز، خالق اپلیکیشن محبوب عکاسی "لایتلی" برای آیفون می‌گوید: قابلیتی نظیر فورس‌تاچ دسترسی به زیرمنوها در اپلیکیشن‌ها را بدون اینکه از کار اصلی منحرف شویم آسان‌تر می‌کند.
 
رایز به بیزینس اینسایدر گفت: من مشخصا به قابلیت‌های این فناوری زیاد فکر می‌کنم‌. اگر بخواهید رنگ چیزی را تغییر دهید می‌توانید از فورس‌تاچ استفاده کنید و این قابلیت آن را تغییر خواهد داد.
 
فورس‌تاچ این امکان را به شما می‌دهد که به گزینه‌ها و میان‌برهای مختلفی در سیستم عامل مک دسترسی پیدا کنید، اما رایز در حال به نمایش کشیدن سادگی‌ است که این قابلیت می‌تواند به اپلیکیشن وی اضافه کند.
 
این توسعه دهنده اپلیکیشن‌های آی ا اس افزود: من درباره فورس تاچ اغلب فکر می‌کنم.
 
بازی و سرگرمی بخش دیگری است که فورس تاچ مزایای زیادی برای آن خواهد داشت.
 
پل مورفی، مدیرعامل شرکت سازنده بازیهای موفق داتس می‌گوید: اضافه شدن قابلیتی همچون فورس‌تاچ میتواند انگیزه ای برای ایجاد گیم پلی جدید بازیها شود.
 
وی افزود: وقتی که ما موتور جدیدی را برای بازی ایجاد می‌کنیم ممکن است صرفا شبیه اضافه کردن 50 مرحله‌ دیگر به نظر برسد اما در واقع ایجاد یک بازی جدید کامل است. تلاش برای خلق این گیم پلی جدید همانند ایجاد یک بازی جدید است.
 
مورفی افزود: وقتی که یک تغییر بزرگ سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری در آیفون ایجاد می‌شود تیم وی درباره اینکه این تغییر چطور می‌تواند به بازیهای آینده شکل دهد فکر می‌کنند.
 
وی افزود: تیم وی در حال حاضر در حال کار روی گیم پلی جدید بازیها است اما به برنامه‌های خاصی برای فورس‌تاچ اشاره نکرد.
 
وی در عین حال با اشاره به جلوه‌های بصری شرکت لوتوس در مراحل جدید بازی داتس به عنوان نمونه‌ای از تغییر گیم پلی بازی اشاره کرد.
 
رایز با اشاره به احتمال دیگری برای فورس‌تاچ گفت: شما با این قابلیت به جای تکان ‌دادن گوشی برای بازگرداندن یک عملیات به مرحله قبلی نظیر تایپ پیام کوتاه، می‌توانید با فورس‌تاچ این کار را راحت‌تر انجام دهید.
 
وی افزود: فکر می‌کنم فورس‌تاچ موثر‌تر است و برای کاربران عملکرد بهتری دارد.
 
ارز پیلوسف، خالق اپلیکیشن پیامرسان هاپ گفت: قصد دارد از فورس‌تاچ به عنوان یک راه جایگزین برای فشردن طولانی کلید‌ها استفاده کند.
 
او گفت: هر دو قابلیت یک کار انجام می‌دهند اما اگر از فورس‌تاچ استفاده کنید سریع‌تر خواهد بود. بنابراین اساسا معتقدم فورس‌تاچ می‌تواند معادل کلید‌ راست در موس باشد.
 
این درحالی است که برخی از توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها معتقدند که فورس‌تاچ در صورت ورود به آیفون برای اپلیکیشن آنها لازم نخواهد بود.
 
آشر ولدمر، سازنده بازی محبوب درخت‌ها می‌گوید: فکر می‌کند که بیشتر کاربران این بازی همچنان از آیفون‌های قدیمی بدون قابلیت فورستاچ استفاده خواهند کرد.
 
وی گفت: فکر می‌کنم هنوز خیلی زود است که ببینیم پتانسیل‌های این بازی چیست یا اینکه مردم آن را دوست دارند یا خیر. فکر می‌کنم مردم قدری با آن کار خواهند کرد اما به یک قابلیت محبوب در گوشی تبدیل نخواهد شد.

​​