تلفن همراه

وزیر ارتباطات: برنامه‌ریزی برای آینده تلفن همراه

منبع: دنیای اقتصاد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه‌ریزی برای آینده تلفن همراه در کشور به‌عنوان یکی از استراتژی‌های مهم وزارتخانه متبوع خود نام برد و بر نوآوری در ارائه خدمات این بخش، تاکید کرد. 
 
محمود واعظی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی کلوب، برنامه‌ریزی برای آینده تلفن همراه در هر كشوری را از استراتژی‌های مهم حوزه ارتباطات برشمرد و گفت: لزوم شكل‌گیری فضای رقابتی، نوآوری، بومی‌سازی خدمات و فناوری‌های كشورهای پیشرفته، تقاضای رو به رشد كاربران نهایی و بنگاه‌ها برای دریافت خدمات نوین و نیز اشباع اولیه بازار اپراتوری موبایل سبب شد تا ورود اپراتورهای جدید در كشور بیشتر احساس شود.
 
وی ادامه داد: از آنجا که راه‏اندازی اپراتورهای جدید تلفن همراه دارای هزینه‌های كلان زیرساختی برای احداث شبكه سراسری در كشور است و در حال حاضر احتمالا به صرفه نیست، تصمیم به راه‌اندازی اپراتور مجازی گرفتیم. 
 
وزیر ارتباطات گفت: اپراتورهای مجازی آن دسته از متقاضیان خدمات مخابراتی هستند كه از ظرفیت خالی سه اپراتور موجود و فعال كشور، طبق قرارداد امكانات دسترسی شبكه دریافت می‌كنند و به‌جای توسعه زیرساخت‏های شبكه، برطراحی یا بومی‌سازی خدمات جدید، شیوه‌های بدیع بازارسازی و بازاریابی، نوع و كیفیت ارائه خدمات متمرکز می‌شوند. واعظی، ورود اپراتورهای مجازی در بازار موبایل کشور را موجب بهینه‌سازی شاخص‏های بهره‌برداری از شبكه موجود و همكاری‏های راهبردی جدید با اپراتورهای میزبان عنوان و خاطرنشان کرد: همچنین فضای رقابتی حاصل از این طرح، سبب نوآوری و تنوع در ارائه خدمات و بسته‌ها، افزایش سطح پوشش، تعادل تعرفه‌ها و بالا رفتن قدرت انتخاب برای مشتركان می‌شود.
 
وی اضافه کرد: اگر این سیستم به‌درستی طراحی و نظارت شود، هم اپراتور میزبان و هم اپراتور مجازی و درنهایت نیز مصرف‏کننده، از این طرح سود می‌برند.

​​