اینترنت و شبکه

انتظاری: فیلترینگ در همه جای دنیا وجود دارد

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه نظام پالایش فضاهای مجازی در همه جای دنیا اجرا می شود گفت: اتحادیه جهانی مخابرات و سازمان یونسکو کارگروه ویژه ای برای حفاظت از کودکان در برابر بدافزارها و سودجویی های اینترنتی دارند.
 
محمدحسن انتظاری در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما اظهار داشت: بحث فیلترینگ در محدوده کارگروه تعیین جرایم رایانه ای است و شورا بحث مستقلی درباره آن ندارد.
 
وی افزود: نظام پالایش فضای مجازی شامل سیاست گذاری، اجرا و نظارت است و به هر حال کشور ما در معرض هجوم فرهنگ بیگانه قرار دارد و ما باید از هویت فرهنگی و سبک زندگی ایرانی- اسلامی خود حفاظت کنیم.
 
انتظاری بر ضرورت تولید محتواهای اجتماعی و ساماندهی شبکه های اجتماعی داخلی و فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی تأکید کرد و گفت: نزدیک به 13 میلیون نفر در شبکه اجتماعی تلگرام عضو هستند که اگر در قالب شبکه های اجتماعی داخلی ساماندهی شود از هر لحاظ مطلوب خواهد بود.
 
وی افزود: با بحث فیلترینگ هم باید به صورت جامع رفتار کرد تا ضمن حذف محتواهای مضر و زیان آور، دسترسی به محتواهای سودمند هم فراهم باشد.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد: یکی از طرح های مصوب شورا، طرح فضای مجازی سالم، مفید و ایمن در اینترنت است و باید تلاش کنیم ضمن برگزاری منظم جلسات شورا، به مطالبات مردم پاسخ دهیم و رهنمودهای مقام معظم رهبری تحقق یابد.
 
 

​​