تلفن همراه

تعداد اپراتورهای موبایل مجازی در جهان از مرز یک هزار اپراتور گذشت

منبع: سینا
گزارش اخیر GSMA Intelligence نشان می‌دهد تعداد اپراتورهای موبایل مجازی (MNVO) در جهان طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ در حدود ۷۰ درصد رشد داشته و تعداد آنها از یک هزار اپراتور فراتر رفته است.
 
طی ۱۵سال گذشته، فعالیت اپراتورهای موبایل مجازی به افزایش رقابت در بازار موبایل کمک کرده و به ارایه تعرفه‌ها و خدمات نوآور و همچنین، هدف قرار دادن مشترکان خاص و جدید منجر شده است.
 
البته طبق نتایج این بررسی، در حدود ۲۱۰ اپراتور مجازی نیز طی این ۱۵سال، کسب‌وکار خود را متوقف کرده یا با سایر اپراتورها ادغام شده‌اند که این امر، نشان‌دهنده ریسک‌پذیر بودن این کسب‌وکار است.
در اصل، بقای آنها در بازارهای اشباع‌شده و توسعه‌یافته، به توانایی آنها در سازگار شدن با روندهای بازار، افزایش نوآوری در فناوری، روش‌های صدور قبض و تعرفه‌ها و هدف قرار دادن بخش‌های خاص بازار و مشترکانی که تا به حال تحت پوشش نبوده‌اند، بستگی دارد.
 
در این مدت، بیشتر اپراتورهای مجازی در ۱۰ کشور توسعه‌یافته یعنی آلمان، آمریکا، انگلستان، هلند، فرانسه، استرالیا، دانمارک، اسپانیا، بلژیک و ژاپن و پنج کشور درحال توسعه یعنی لهستان، روسیه، مالزی، چین و شیلی فعالیت داشته‌اند و بازار آلمان با حدود ۱۲۹ اپراتور مجازی، پیشتاز این میدان است.
 
همچنین، در این گزارش پیش‌بینی شده است که روز به روز، کشورهای بیشتری به راه‌اندازی اپراتورهای مجازی اقدام خواهند کرد؛ البته همچنان، حضور غالب آنها در مناطق توسعه‌یافته خواهد بود.
 
یکی از محرک‌های اصلی برای تداوم رشد این اپراتورهای مجازی در آینده، استفاده از مدل‌های تجاری جایگزین است که تمرکز اصلی آنها بر اتصال باندوسیع موبایل، محتوای دیجیتالی، تجارت و خدمات مالی دیجیتال و روش‌هایی برای اینترنت اشیاء (IoT) قرار داشته باشد.

​​