تلفن همراه

پردازنده آیفون بعدی 6 هسته دارد

دو گوشی هوشمند آیفون 6s و 6s Plus به تراشه جدید A9 اپل مجهز شده‌اند و نسبت به مدل قبلی قابلیت‌های ارتقا یافته را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. تراشه A9 چندی پیش به صورت رسمی توسط اپل معرفی شد. ولی منابع آگاه چینی از هم‌اکنون شایعاتی را در مورد مدل بعدی این محصول موسوم به A10 منتشر کردند و می‌گویند این تراشه مرکزی در دستگاه‌های موبایلی اپل برای سال 2016 میلادی عرضه می‌شود.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، از زمانی که اپل برای نخستین بار تولید تراشه‌های موبایلی را آغاز کرد، این نخستین باری است که به صورت گسترده روی تراشه‌های چندکابری تاکید دارد. منابع آگاه می‌گویند که با برنامه‌ریزی‌های جدید اپل تلاش می‌کند تراشه A10 SoC را به شش هسته پردازنده مجزا مجهز کند.

تا کنون در بیشترین حالت ممکن اپل تراشه‌های خود را به سه هسته مجهز می‌کرد. این مهم‌ترین دلیلی بود که در مقایسه مدل‌های مختلف آیفون با گوشی‌های اندرویدی، از نظر قدرت پردازنده اپل همیشه امتیاز کمتری را به دست می‌آورد.

منابع آگاه چینی توضیح دادند که تراشه A10 اپل بر مبنای فناوری 14 یا 10 نانومتری ساخته می‌شود. از جمله کارخانه‌هایی که قرار است به عنوان شریک اپل تولید این تراشه را در اختیار بگیرد، سامسونگ است. در این میان دو شرکت TSMC و اینتل به عنوان تولیدکننده تراشه بعدی اپل کنار گذاشته شده‌اند.

منبعی که این اطلاعات را منتشر کرد همان شخصی است که پیش از معرفی رسمی تراشه A9، تمام جزییات و امکانات آن را به درستی اعلام کرده بود. بنابراین می‌توان به اطلاعات منتشر شده در مورد تراشه A10 امیدوار بود.


​​