فناوری اطلاعات

انتشار آخرین وضعیت حمایت از طرح‌های دانش بنیان

منبع: دنیای اقتصاد
آخرین وضعیت حمایت از طرح‌های دانش بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی منتشر شد. فرهاد امیری مقدم، مدیر ارزیابی معاونت تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در این خصوص گفت: طبق آخرین اطلاعاتی که تا ۱۱ آبان در صندوق نوآوری و شکوفایی برآورد شده است، تعداد 1813 شرکت دانش بنیان داریم.
 
وی با بیان اینکه از این تعداد ۶۲ درصد شرکت‌ها نوپا و حدود ۳۴ درصد غیر نوپا هستند، ادامه داد: ۴ درصد از این شرکت‌ها، شرکت‌های صنعتی به بلوغ رسیده دارای فعالیت دانش بنیان هستند.امیری مقدم با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۳۴۰ طرح وارد صندوق شده است، خاطرنشان کرد: این تعداد طرح‌ها درخواست تسهیلات از صندوق داشته‌اند تا صندوق هم در قالب قرض‌الحسنه، سرمایه ثابت، سرمایه در گردش، لیزینگ یا ضمانت‌نامه تسهیلاتی به طرح‌ها تسهیلات ارائه کند.مدیر ارزیابی معاونت تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه از این تعداد ۹۴۰ طرح تعیین تکلیف شده‌اند، عنوان کرد: تعیین تکلیف به آن معنا است که طرح‌ها مصوب یا رد شده‌اند. همچنین احتمال دارد خودشان به هر دلیلی انصراف داده باشند.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۴۰۰ طرح در دست بررسی است، افزود: اکنون ۵۷۶ طرح به تصویب رسیده‌اند که باید برای دریافت تسهیلات مورد بررسی قرار بگیرند و مبلغی بالغ بر ۲۴۰ میلیارد تومان برای این تعداد در نظر گرفته شده است.امیری مقدم با اشاره اینکه بخش عمده‌ای از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به‌صورت قرض‌الحسنه بوده است، گفت: در حال حاضر ۳۵۹ طرح به‌صورت قرض‌الحسنه از تسهیلات صندوق بهره می‌برند و می‌توان گفت ۱۹ درصد مبالغ مصوبه صندوق به‌صورت قرض‌الحسنه‌ای بوده است. تسهیلات قرض‌الحسنه غالبا تا ۳۰۰ میلیون تومان برای شرکت‌ها در نظر گرفته شده است.
 
امیری مقدم با بیان اینکه ما حدودا ۱۲ حوزه معرفی شده در حوزه دانش بنیان داریم، گفت: بر اساس اعلام معاونت علمی بیشتر طرح‌ها در حوزه‌های «الکترونیک و کنترل»، « تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاه» و «زیست فناوری» هستند. به گفته وی، از تعداد ۵۷۶ طرح مصوب شده در صندوق، ۱۸ درصد طرح‌ها مربوط به «الکترونیک و کنترل»، ۱۶ درصد مربوط به « تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاه» و ۱۴ درصد مربوط به «زیست فناوری» است.
 
به گفته وی، تقریبا در این سه حوزه سطح تسهیلات مصوب یکی بوده است و هرکدام ۱۶ درصد از تسهیلات مصوب را به خود اختصاص داده‌اند و تقریبا بیش از ۵۱ درصد از مبالغ درخواست شده مورد تایید و تصویب قرار گرفته‌اند.

​​