فناوری اطلاعات

همایش مدیریت تغییرات فرهنگی و فضای مجازی برگزار می‌شود

منبع: ایسنا
نخستین همایش «مدیریت تغییرات فرهنگی و فضای مجازی» چهارم آذر برگزار می‌شود.
 
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه شش تهران با اعلام این خبر اظهار کرد: به همت شهرداری منطقه 6، نخستین همایش «مدیریت تغییرات فرهنگی و فضای مجازی» ویژه فعالان این حوزه در مناطق 22 گانه، چهارم آذرماه در سالن همایش‌های خانه اندیشمندان برگزار می‌شود.
 
حبیب‌الله غفوری همچنین بیان کرد: جریانات فضای مجازی جهان شمول است و شهرداری تهران با زیرساخت‌هایی که در اختیار دارد می‌تواند با آگاه‌سازی مردم، تهدید موجود در فضای مجازی را به فرصت‌هایی برای داده پردازی بر اساس هویت ایرانی و انقلابی تبدیل کند.
 
همچنین مختار روحانی، مسئول اجرایی دبیرخانه همایش «مدیریت تغییرات فرهنگی و فضای مجازی» اظهار کرد: موضوع فناوری اطلاعات از موضوعاتی است که چند سال است که در حوزه معاونت فرهنگی اجتماعی قرار گرفته است. سه محور اصلی فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تحت عنوان مدیریت تغییرات فرهنگی، هویت و سبک زندگی است و خدمات ویژه به خانواده‌ها و شهروندان تهران در حوزه فناوری اطلاعات ارائه می‌دهد.
 
روحانی اظهار کرد: چهارمین جشنواره وبلاگ و رسانه اجتماعی شکوفا، دو همایش در بحث کانون وبلاگ‌نویسی و رسانه‌های اجتماعی با رویکرد مدیریت تغییرات فرهنگی و فضای مجازی و همچنین بحث سلامت خانواده در فضای مجازی برگزار می‌کند.
 
وی همچنین درباره برگزاری جشنواره شکوفا توضیح داد: در هر کدام از سراهای منطقه تهران،‌ خانه‌ای تحت عنوان خانه فناوری اطلاعات و فضای مجازی وجود دارد که اقداماتی تحت عنوان جشنواره شکوفا به معنی شهروند کارآمد فناوری اطلاعات انجام می‌دهد. این جشنواره هر ساله برگزار می‌شود و موضوع آن وبلاگ‌نویسی و رسانه‌های اجتماعی است.
 
روحانی در خصوص محورهای در نظر گرفته شده برای تولید محتوای سالم در جشنواره شکوفا گفت: این موضوعات در پنج محور هویت دینی و مذهبی با محوریت محرم و اربعین، سبک زندگی و هویت ملی با محوریت تغییرات فرهنگی و جنگ نرم، محیط‌زیست شهری تحت عنوان آسمان آبی زمین پاک، حمل و نقل ترافیک با محوریت خط سفید و الفبای زندگی و اخلاق شهری و همچنین خانواده مجازی با محوریت سلامت خانواده در فضای مجازی دسته‌بندی می‌شود.
 
مسئول اجرایی دبیرخانه همایش درباره تولید محتوای این همایش توضیح داد: مصادیق این جشنواره می‌تواند در پنج قالب وبلاگ و فتو وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی موبایلی، انیمیشن‌سازی، طراحی گرافیک و عکاسی تهیه شود و در این راستا، شهروندان علاقه‌مند یا متخصص بر اساس چارچوب‌های مشخص‌شده آثار خود را تهیه کرده و به دبیرخانه منطقه شش که مدیر اجرایی این جشنواره است ارسال می‌کنند و برگزیدگان در اختتامیه‌ای که در بهمن برگزار می‌شود، مورد تقدیر قرار می‌گیرند.
 
روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر هدف شهرداری اظهار کرد: هدف شهرداری و دغدغه مدیریت شهری، سالم‌سازی فضای مجازی و ایجاد حس تعلق اجتماعی نسبت به محل سکونت در افراد است و در این راستا برای زمینه‌سازی ارائه خدمات ویژه به خانواده‌ها در حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، از کانال‌های مختلف استفاده می‌کند.
 
در ادامه عابدینی - مسئول اجرایی جشنواره - با بیان اینکه وبلاگ و رسانه اجتماعی در کنار هم معنی پیدا می‌کنند گفت: رسانه‌ای برای ما اهمیت دارد که اولا شرایط فرهنگ‌سازی را فراهم کند و در ثانی برای عموم مردم در دسترس باشد. افراد هرچه انیمیشن و عکس تهیه کنند،‌ در فضای خصوصی خودشان است، اما اگر این اطلاعات را در وبلاگ نمایه‌سازی کنند، مورد استفاده دیگران نیز قرار می‌گیرد.
 
وی با ارائه توضیحاتی درباره تفاوت وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی بیان کرد: در تلگرام،‌ اطلاعاتی که در یک روز وجود دارد از بین می‌رود ولی در وبلاگ، ‌اطلاعات آرشیو می‌شود و در صورت لزوم می‌توان از آنها استفاده کرد. به همین دلیل ما وبلاگ را نیز در کنار شبکه‌های اجتماعی قرار داده‌ایم.
 
شهروندان می‌توانند ار طریق ثبت‌نام در پرتال محلات شهرداری تهران به آدرس mytehran.ir در این جشنواره شرکت کنند.

​​