فناوری اطلاعات

پایان همکاری موزیلا با گوگل

منبع: دنیای اقتصاد
پس از اتمام قرارداد همکاری بزرگ با گوگل در سال گذشته، بنیاد موزیلا هم‏ اکنون بیشترین درآمد خود را به کمک شرکت‌های یاهو، Yandex و Baidu به دست می‏ آورد.به گزارش وب‌سایت pcworld، این مرکز غیرانتفاعی که مرورگر اینترنتی فایرفاکس و دیگر نرم‏افزارها را تولید می‏کند، گزارش مالی مربوط به سال ۲۰۱۴ میلادی که همچنان با گوگل فعالیت می‏کرد را منتشر کرد.
 
این بنیاد در سال ۲۰۱۴ میلادی در مجموع ۳۲۹.۵ میلیون دلار درآمد کسب کرد که رقم مذکور حدود ۱۵ میلیون دلار از سال قبل از آن بیشتر بود.قرارداد با گوگل در سال ۲۰۱۳ میلادی باعث شد بیش از۸۸ درصد درآمدها معادل ۲۷۵ میلیون دلار در این بخش تامین شود. همچنین گفته می‏شود در سال ۲۰۱۴ نیز بخش اعظم درآمدهای موزیلا را شرکت گوگل تامین کرد.ولی از زمانی که این همکاری‏ ها به پایان رسید، موزیلا با دیگر مراکز ارائه‏ دهنده خدمات جست‏ وجوگر اینترنتی قرارداد منعقد کرد تا آنها به سایت اصلی پیش‏ فرض در مرورگر فایرفاکس تبدیل شوند.
 
بزرگ‌ترین قرارداد در این زمینه با یاهو، Yandex روسیه و Baidu چین بسته شده است و از دیگر شرکت‌هایی که در این زمینه وارد همکاری شدند می‏ توان به آمازون، eBay و Bing اشاره کرد. این مرورگر اینترنتی همچنین کمک‏های مالی و مردمی را هم جمع ‏آوری می‏کند.موزیلا در بخش پرسش و پاسخ سایت خود نوشت: «ما به سرمایه‏ گذاری در این بخش و همکاری‏ های جدید ادامه می‏ دهیم. این اقدام به ما کمک می‏کند تا بتوانیم تاثیرگذاری خود را بر بازار جهانی افزایش دهیم.»تاثیرات این قراردادهای جدید تا نوامبر ۲۰۱۶ که گزارش مالی بعدی موزیلا منتشر شود مشاهده نخواهد شد. این بنیاد اعلام کرد برای سال جاری میلادی هیچ برنامه مشخصی برای توسعه محصولات خود در دست ندارد.

​​