لبه تکنولوژی

ساخت رگ‌های خونی با پرینتر سه‌بعدی

منبع: دنیای اقتصاد
محققان آمریکایی با استفاده از چاپ سه‌بعدی موفق به ساخت رگ‌های خونی زنده شدند تا نوآوری جدیدی در این عرصه رقم بخورد. به گزارش خبرگزاری مهر، با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی می‌توان از عکس‌های ذخیره شده در رایانه، نمونه سه‌بعدی واقعی ساخت. تکنولوژی استفاده شده در چاپگرهای سه‌بعدی این امکان را به مصرف‌کنندگان می‌دهد تا از ماده‌های کامپوزیتی در طراحی‌های خود برای چاپ سه‌بعدی بهره ببرند. چاپگرهای سه‌بعدی می‌توانند طرح‌های رایانه را به صورت یک نمونه واقعی و با دقت بسیار بالا چاپ کنند. چاپگرهای سه‌بعدی فناوری‌های جدیدی هستند که با سرعت زیاد در حال پیشرفت بوده و می‌توانند طرح‌های رایانه ای را به صورت اشیای سه‌بعدی چاپ کنند.
 
محققان آمریکایی آزمایشگاه Lawrence Livermore National Laboratory مشهور به LLNL با استفاده از چاپ سه‌بعدی توانستند عروق خونی زنده و کاربردی را به صورت سه‌بعدی و همانند نمونه واقعی تولید کنند. بیوپرینترهای سه‌بعدی همانند چاپگرهای سه‌بعدی هستند و عملکردی شبیه به آنها دارند، اما محققان مواد مصرفی در چاپگرهای سه‌بعدی معمولی را با «بیوجوهرها» (موادی که با بدن انسان سازگاری دارند) جایگزین کردند. محققان آزمایشگاه LLNL به سرپرستی Monica Moya برای ایجاد رگ‌های خونی چاپ شده سه‌بعدی، این مواد خاص را با سلول‌های زنده ترکیب کردند.
 
Monica Moya درباره این پروژه می‌گوید: «این روش برای فعال کردن رگ‌های خونی کوچک یا مویرگ‌های انسانی طراحی شده‌اند تا خود به خود توسعه پیدا کنند.» در رابطه با چگونگی این فرآیند باید گفت که در ابتدا، لوله‌ها در خارج از سلول‌ها چاپ می‌شوند تا مواد مورد نیاز را به اطراف محیط چاپ شده تحویل دهند. در پایان، مویرگ‌ها می‌توانند به لوله‌های چاپ شده متصل شوند و مواد را به سلول‌ها تحویل دهند، همان کاری که در بدن انجام می‌شود. Monica Moya سرپرست این پروژه می‌گوید: «این رگ‌های خونی را نمی‌توان پیوند زد؛ اما چنین رگ‌های خونی برای مطالعات سم شناسی یا آزمایشگاهی مفید هستند. ما امیدواریم با استفاده از توسعه این رگ‌های خونی بتوانیم به نمونه‌های بافت مصنوعی یا حتی پیوند زدن آنها به بدن انسان‌ها دست پیدا کنیم.»

​​