باندپهن

چرایی معطلی کاربران برای دریافت ADSL

منبع: دنیای اقتصاد
ثبت‌نام و دریافت اشتراک اینترنت پرسرعت ADSL مدتی است در شهرهای مختلف دشواری‌هایی به دنبال دارد، دشواری‌هایی که به گفته معاون مخابرات ایران بحث استقبال مردم از شبکه‌های موبایلی در آن بی‌تاثیر نیست.
 
علی ملک جعفریان، معاون راهبرد و توسعه کسب‌و‌کار شرکت مخابرات ایران، در پاسخ به این سوال که چرا مشترکان در دریافت ADSL تا این اندازه با مشکل مواجه شده‌اند، می‌گوید: بحث اینترنت و واگذاری آن تنها به شرکت مخابرات مربوط نمی‌شود. اکنون علاوه بر مخابرات 10 شرکت ندا یا PAP هم در حال واگذاری سرویس هستند و این مشکلات برای آنها نیز وجود دارد، چراکه در کشور ما مشکل اینترنت معضلی ساختاری است.
 
او در عین حال اعلام کرد: در حال حاضر در بیش از نیمی از مناطق استان تهران و در بالغ بر 70 درصد کشور، واگذاری ADSL از سوی مخابرات و شرکت‌های PAP به صورت به روز انجام می شود.وی در ادامه با بیان اینکه شرکت مخابرات طبق برنامه‌ریزی‌های خود، عملکرد مناسبی در زمینه توسعه اینترنت داشته، افزود: برهمین اساس اکنون حدود 50 درصد مشترکان اینترنت کشور از مخابرات سرویس می‌گیرند.
 
معاون شرکت مخابرات ایران ادامه داد: البته باید توجه داشت که در زمینه واگذاری اینترنت و توسعه دسترسی مشکلاتی نیز وجود دارد که اولین آنها به بحث انحصار پهنای باند از سوی دولت بازمی‌گردد، چرا که این مساله هزینه‌های ما را افزایش می‌دهد و اگر واردات پهنای باند از انحصار دولت آزاد شود، قطعا روند واگذاری با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد.
 
ملک جعفریان تاکید می‌کند: بخشی از مشکل  در این زمینه هم به دلیل آن است که تقاضاهایی که در زمینه واگذاری اینترنت وجود دارد، در موارد متعدد بسیار پراکنده است و درنهایت ارائه‌ ADSL در 1200 شهر کشور دشواری‌های خاص خود را به دنبال دارد. در این میان برخی از شرکت‌های PAP هم تنها به ارائه اینترنت در استان‌های بزرگ پرداخته‌اند و این‌گونه نیست که در استان‌های کوچک خدمات خود را ارائه کنند. وی ادامه داد: اکنون شرکت مخابرات برای ارائه اینترنت در شهری مانند تهران در صورتی که تجهیزات خط تلفن PCM یا سیم مسی باشد، شیوه‌های متفاوتی اعمال می‌کند اما اگر خط مشترک PCM نباشد واگذاری این سرویس زمان چندانی نخواهد برد.

​​