فناوری اطلاعات

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تشریح کرد: بزرگترین موانع رشد صنعت نرم‌افزار کشور

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور رعایت نکردن کپی‌رایت را از مهم‌ترین علل عدم رشد صنعت نرم‌افزار کشور و مهم‌ترین تاثیر و اجرای برجام را برداشته شدن تحریم بانک مرکزی و تبادل پول دانست.
 
ناصرعلی سعادت در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به شرایط ورود نرم‌افزار به ایران گفت: تولید نرم‌افزارهای خاص که در آن یک پیمانکار از خارج می‌آید و با کارفرمای داخلی قرارداد می‌بندد، یک موضوع است؛ اما شرکت‌های خارجی و برندهای معتبری که نرم‌افزارهای عمومی می‌دهند، یعنی هر کسی در فروشگاه‌ها می‌تواند آنها را تهیه کند،‌ قطعا تا زمانی که بحث مالکیت معنوی یا کپی‌رایت در ایران رعایت نشود ورود نمی‌کنند.
 
وی با بیان اینکه از مسائل بااهمیت برای افرادی که می‌خواهند وارد صنعت شوند، کپی‌رایت داخلی است، اظهار کرد: برای مثال نرم‌افزار ویندوز که توسط مایکروسافت ارائه شده، افراد در کشور ما آن را با قفل شکسته می‌خرند، شرکت مایکروسافت نیز حاضر نیست به کشوری وارد شود که کپی‌رایت را رعایت نمی‌کند.
 
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با تاکید بر وجود قانون مالکیت معنوی و عدم اجرایی آن در کشور گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز در ذیل همین قانون به وجود آمده، اما این قانون در اجرا مانند خیلی از قوانین دچار مشکل است، زیرا اجرایی شدن قانون ضوابطی می‌خواهد، باید اگر با کسی که نرم‌افزار کپی می‌فروشد برخورد شود، که این ضوابط هم وجود ندارد.
 
سعادت با اشاره به فرهنگ ایجادشده برای تمایل به خرید نرم‌افزارهای کپی بیان کرد: ما باید ابتدا بخواهیم چیزی را به عنوان قانون اجرا کنیم، طوری که رابط اجرایی برخورد کند و به طور مثال، مغازه‌ی هرکس که نرم‌افزار کپی می‌فروشد را ببندد، اما تا وقتی این کار انجام نشود، فرهنگ آن هم ایجاد نمی‌شود.
 
وی با بیان اینکه یک کار اقتصادی همه‌اش هزینه و فایده است، افزود: بدون پرداخت هزینه درآمدی هم وجود ندارد، باید برآورد کرد لطمه‌ای که صنعت نرم‌افزار داخل به دلیل عدم رعایت کپی‌رایت خورده، هزینه‌اش بیشتر است یا اینکه بخواهیم نرم‌افزاری را بدزدیم و کپی کنیم، یا از کسی که نرم‌افزار را دزدیده، به یک صدم قیمت بخریم.
 
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با تاکید بر عدم رعایت کپی‌رایت به عنوان مهمترین علل عدم رشد صنعت نرم‌افزار کشور، اظهار کرد: شرکتی ممکن است نرم‌افزار موفقی به بازار ارائه دهد که چه بسا در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد، اما اگر کسی از روی لجبازی قفل نرم‌افزار را بشکند و روی هر کامپیوتر نصب کند، شرکت دچار معضلات جدی می‌شود.
 
سعادت خاطرنشان کرد: اگر کپی‌رایت رعایت نشود، تولیدکننده داخلی هم که می‌خواهد نرم‌افزار صادر کند، کپی محصولش که تولید و صادر می‌شود، همه جا عرضه می‌شود، بنابراین می‌توان ثابت کرد که تا وقتی کپی‌رایت اجرا نشود، سرمایه‌گذاری حاضر نیست امنیت پولش را به خطر بیندازد و در صنعت نرم‌افزار سرمایه‌گذاری کند.
 
وی به تاثیرات برجام بر صنعت نرم‌افزار اشاره و بیان کرد: مهم‌ترین اتفاقی که با اجرایی برجام می‌افتد، برداشته شدن تحریم بانک مرکزی و انتقال و تبادل پول است، زیرا چه واردکننده و چه تولیدکننده به مواد اولیه نیاز دارند و وقتی که ابزار مورد نیاز را با گرفتاری و قیمت بالا می‌خرند، هزینه تولید نیز بالا می‌رود.
 
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در ادامه افزود: برجام قطعا تاثیراتی در کلیه صنایع و اقتصاد کشور خواهد داشت و صنعت نرم‌افزار هم یکی از آن صنایع است. نمی‌توان به طور خاص گفت اگر تحریم بانک مرکزی را بردارند در نرم‌افزار چه اتفاقی می‌افتد. همان اتفاقی که در تولید خودرو می‌افتد، در صنعت نرم‌افزار هم‌ خواهد افتاد.
 
سعادت با بیان اینکه مشکل صادرات نرم‌افزار تنها تحریم نیست، اظهار کرد: ما توان علمی و نیروی انسانی خوبی داریم، اما اینها برای رشد یک صنعت کافی نیست و باید زمینه‌های دیگری نیز فراهم شود. باید بدانیم ما قبل از تحریم‌ها هم صادرات بالایی در نرم‌افزار نداشتیم و علتش همان کپی‌رایت است، زیرا برای ورود به بازارهای خارجی، به سرمایه‌گذار در این بخش نیاز است.

​​