تلفن همراه

خطری که مشترکان سری گلکسی سامسونگ را تهدید می کند

منبع: سینا
بسیاری از ما هنگام انجام مکالمات تلفنی توجه زیادی به امنیت شخصی مان نمی کنیم. به راحتی در مورد مسائل زندگی روزمره، موضوعات کاری و بسیاری از موارد مهم دیگر با مخاطبان مختلف به صورت تلفنی صحبت می کنیم. اغلب اطلاعات مهم مانند شماره حساب، رمزهای بانکی و اطلاعاتی که به اصطلاح محرمانه محسوب می شوند را تلفنی بازگو می کنیم.
 
نماینده انحصاری ضدویروس پاندا در ایران، اگر صاحب دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند گلکسی شرکت سامسونگ هستید، امنیت حریم خصوصی‌تان در خطر است، چرا که صحبت کردن تلفنی در مکانی به ظاهر امن، همراه با تن صدای پایین برای حفظ حریم خصوصی شما کفایت نمی‌کند.
 
بنابر اعلام کارشناسان حوزه امنیتی شرکت پاندا سکیوریتی، طی کنفرانس اخیری که در توکیو انجام گرفت، شنود و رهگیری از طریق مکالمات تلفنی در دستگاه‌های مشهور و قدرتمند سامسونگ یعنی Galaxy S6 و Galaxy S6 Edge و Galaxy Note 4 امکان پذیر است.
 
متخصصان، این تلفن های همراه را با هدف انجام ارتباطات رادیویی به یک چیپست مجهز کرده اند. فرد مجرم به کمک این Chipset، برای انجام رهگیری، از روش جاسوسیMan-in-the-middle Attack استفاده می کند.
این شیوه، یک تکنیک قدیمی است که تبهکاران سایبری را قادر به شنود، رهگیری، پایان دادن به مکالمه¬ی تلفنی و همچنین خواندن غیرمجاز پیغام¬های کاربر بدون اطلاع وی می سازد. با استفاده از این تکنیک ساده، تبهکاران سایبری می توانند مکالمات تلفنی را ضبط کرده و به این ترتیب عملیات جاسوسی خود را محقق سازند.
 
تکلیف نگرانی صاحبان گلکسی چیست؟
براساس گزارش منتشر شده از شرکت امنیتی پاندا، متخصصان امنیتی هنوز جزییات کاملی از این روش جاسوسی ارائه نکرده¬اند. اما کارشناسان فنی شرکت سامسونگ با آگاهی از این اشکال بزرگ، می توانند تا دیر نشده این نقص بزرگ را از دستگا‌ های خود برطرف کنند و طرفداران خود را از این نگرانی نجات دهند.
متاسفانه، این روش شنود نمونه ای بسیار کوچک از روش های متعدد جاسوسی موجود است. برخی تبهکاران با استفاده از ژیروسکوپ قادرند با هدف جاسوسی در تماس های تلفنی، حتی ارتعاشاتی که توسط صدای گوینده تولید می شود را ضبط کنند.
 
توصیه‌هایی برای مشترکان تلفن‌های هوشمند سری گلکسی سامسونگ
مسلما جلوگیری از انجام مکالمات تلفنی کاری غیرممکن است اما با این راهکارهای ساده می توان امنیت اطلاعات محرمانه خود را تا حد قابل توجهی حفظ کرد.
توصیه می شود از مطرح کردن هرگونه اطلاعات مرتبط با حساب های بانکی و رمزهای محرمانه در مکالمات تلفنی جداً خودداری کنید.
همچنین به‌عنوان دومین راهکار، از صحبت کردن در مکان های شلوغ که احتمال شنود مکالمات شما توسط اطرافیان وجود دارد، اجتناب کنید.

​​