تلفن همراه

شبکه‌های نسل پنجم ظرفیت شبکه‌های موبایل را هزار برابر می‌کنند

منبع: سینا
پیاده‌سازی نسل پنجم ارتباطات سیار منجر به هزار برابر شدن ظرفیت کل شبکه سلولی، ایجاد ظرفیت برای حداقل یکصد میلیارد دستگاه برای اتصال به اینترنت و ایجاد بستر لازم برای ارتباط ماشین به ماشین و تامین نرخ بیت ۱۰ گیگ بر ثانیه برای هر کاربر می‌شود.
 
این شبکه‌ها قادر به تامین بستر مخابراتی با تاخیری بسیار اندک در حد یک تا ۱۰ میلی ثانیه برای ارتباطات بین افراد، فرد و ماشین و بین ماشین‌ها هستند.
 
در شبکه سلولی نسل پنجم، با کمک فناوری‌های جدید دسترسی چندگانه از جمله اختصاص چندین فرکانس حامل به کاربرهای پرمصرف، Massive MVNO و همچنین با استفاده از فناوری‌های نظیر LTE، WiFI و رادیو نرم‌افزار می‌توان ظرفیت کل شبکه را به طرز چشمگیری افزایش داد.
 
بر همین اساس، پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای شبکه‌های دیتا در سال ۲۰۲۰ به حدود هزار برابر مقدار آن در سال ۲۰۱۰ برسد.
 
پیش‌بینی‌های شرکت سیسکو نشان می‌دهد که ترافیک دیتا در سطح جهان در سال ۲۰۱۸ از مرز ۱۵ اگزابایت در ماه فراتر خواهد رفت و بسیاری از بازیگران صنعت مخابرات مانند نوکیا از هم‌اکنون خود را برای انتقال یک گیگابایت دیتا به ازای هر کاربر در هر روز در پنج سال آینده آماده می‌کنند.
 
از همین رو با افزایش تعداد کاربران متصل به شبکه های سیار در سال‌های آینده و مفاهیمی نظیر اینترنت اشیا و ارتباطات ماشین به ماشین، تعداد اشیای متصل به شبکه‌های ارتباطی بی‌سیم در دهه آینده افزایش چشمگیر خواهد یافت و از مهمترین عوامل محرک برای مهاجرت به سمت فناوری‌های نسل پنجم تلفن همراه به شمار می‌رود.

​​