رگولاتوری

از سوی معاون رگولاتوری؛ تشعشعات تمامی آنتن‌های موبایل کشور بی‌خطر اعلام شد

منبع: شرکت مخابرات ایران
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: براساس آخرین گزارش‌ها، تشعشعات آنتن‌های BTS در کشور پایین‌تر از حد استاندارد است.
 
غلامرضا داداش زاده درباره گزارش عملکرد بررسی تشعشعات در هشت ماه ابتدایی سال 94 گفت: با توجه به نتایج اندازه‌گیری‌های انجام شده و اعلام نظر دفتر امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران در سال جاری، موردی مبنی بر غیر استاندارد بودن حدود پرتوگیری آنتن‌ها گزارش نشده و نتایج تمامی اندازه‌گیری‌ها پایین‌تر از حد مجاز بوده‌اند.
 
معاون  نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: در 6 مورد نتایج علی‌رغم پایین‌تر بودن از میزان استاندارد و قابل قبول در کشور، نسبت به نتایج اندازه‌گیری دیگر سایت‌ها بالاتر بود که با هماهنگی اپراتورهای مربوطه موضوع جهت بهینه کردن شرایط دکل مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.
 
داداش زاده با بیان اینکه آمار شکایات دریافتی این معاونت در حوزه تشعشعات از ابتدای سال تاکنون 34 مورد بوده است، گفت: با توجه به آمار ثبت شده و بررسی‌های صورت گرفته، شکایات در حوزه تشعشعات آنتن‌های تلفن همراه، معادل 62 درصد و در حوزه سازه و فاصله دکل‌های آنتن تلفن همراه 38 درصد بوده است.
 
وی خاطر نشان کرد:‌ مطابق آمار ثبت شده، شکایت از آنتن‌های شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل به میزان 20 مورد معادل 59 درصد، شرکت رایتل به میزان 12 مورد معادل 35 درصد و شرکت ارتباطات مبین‌نت 2 مورد معادل 6 درصد بوده است.
 
داداش زاده به راه‌اندازی سامانه جامع شکایات 195 در مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات اشاره کرد و ادامه داد: با راه‌اندازی این سامانه، دسترسی آسان مردم به منظور طرح شکایات، اطلاع‌‌رسانی مناسب از طریق رسانه‌های جمعی، پاسخگویی به موقع و صادقانه به متقاضیان و به دنبال آن افزایش اعتماد عمومی به نتایج ارائه شده و نیز شکایت رسیده از شاکیان نیز کاهش یافته است.
 
او تصریح کرد: به منظور نظارت هر چه بهتر بر تشعشعات آنتن‌ها و فرهنگ‌سازی در این خصوص، علاوه بر موارد از قبیل شناسنامه‌دار کردن دکل‌ها که تاکنون کاربردی شده‌اند قراردادی در تاریخ 94/1/30 جهت طراحی، خرید، نصب و راه‌اندازی شبکه اندازه‌گیری شدت امواج مغناطیسی در بازه فرکانسی 18GHZ- 1MHZ در مناطق 22 گانه شهر تهران به عنوان پایلوت منعقد شده است.

​​