تلفن همراه

فشار اپل برای تعدیل نیرو‌هاي چینی

منبع: روزنامه شرق
گزارش‌های منتشرشده نشان از اعمال فشار اپل برای تعدیل نیرو‌ها در شرکت‌های چینی دارد که به دلیل پیش‌بینی کاهش فروش آیفون و در نتیجه کاهش سفارش در چرخه‌ تولید محصولات این شرکت است.
 
اپل درصدد کاهش تقاضای تولید گوشی‌های هوشمند خود است؛ ازاین‌رو، این شرکت از تولیدکنندگان چرخه‌ تولید محصولات خود در چین خواسته تا با کاهش نیروهای خود برای کاهش سفارش تولید آیفون آماده باشند.
 
براساس اطلاعات ارائه‌شده از سوی منابع وال‌استریت ژورنال که به چرخه تولید محصولات اپل نزدیک هستند، کاپرتینویی‌ها در ماه‌های اخیر چندین بار پیش‌بینی خود را از كاهش سفارش تولید آیفون خبر داده‌اند. در اثر کاهش تقاضای تولید آیفون‌های اپل، فاکس‌کان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات اپل، بیش از ۱۲‌ میلیون دلار یارانه‌ دولتی دریافت کرده تا از این طریق حجم تعدیل نیروی کمتری را در سیاست‌های خود اعمال کند.
 
فاکس‌کان، درباره دریافت این حجم از یارانه دولتی به این نکته اشاره کرده که مسئولان شهر ژنگ‌ژو با دراختیارگذاشتن این مبلغ، در پی ایجاد انگیزه برای فاکس‌کان به منظور حفظ نیروی کار خود در این شهر در سال جاری میلادی هستند. اما مسئولان شهر ژنگ‌ژو در وب‌سایت خود درباره ١٢,٦ ‌میلیون دلار پرداخت‌شده، اظهارنظر دیگری انجام داده‌اند.
 
براساس اطلاعات ارائه‌شده این مبلغ یارانه بیمه بی‌کاری برای ثبات نیروی کاری است که در اختیار فاکس‌کان قرار گرفته است. وال‌استریت ژورنال به این موضوع اشاره کرده که در ماه‌های اخیر میزان تقاضا برای ساخت آیفون در شماری از شرکت‌های چینی بسیار کاهش یافته است. فصل پاییز و زمستان را باید ازجمله بازه‌های زمانی‌ای خواند که آیفون‌های اپل به‌خوبی به فروش می‌رسند؛ ازاین‌رو ترافیک کاری پایین در دو ماه آخر سال جاری میلادی را باید به نوعی تأییدی بر کاهش تقاضا برای آیفون‌های اپل خواند.
 
انتشار گزارش‌های متعدد درباره کاهش تقاضا برای آیفون‌های اپل باعث شد ارزش سهام شرکت در روزهای انتهایی سال ۲۰۱۵ میلادی با کاهشی چشمگیر همراه شده و ارزش بازار اپل بیش از ۱۵۰‌ میلیارد دلار کاهش پیدا کند.  با وجود این، کاهش اپل همچنان با ارزش‌ترین شرکت حاضر در بازار بورس آمریکاست. کاهش ارزش سهام اپل فقط این شرکت را تحت‌ تأثیر قرار نداده و باعث شده شرکت‌های چینی تأمین‌کننده قطعات مورد نیاز اپل نیز از این موضوع تأثیر بگیرند.

​​