فناوری اطلاعات

آفیس روی داشبورد خودروها

منبع: دنیای اقتصاد
در حالی که رقبای مایکروسافت سرگرم رقابت با یکدیگر و عرضه سیستم‌های جدید اطلاعاتی سرگرمی درون خودرویی هستند، به‌نظر می‌رسد مایکروسافت قصد دارد آرام و بی‌ سروصدا نرم‌افزار آفیس خود را به داشبورد خودروی شما بیاورد. 
 
این شرکت به‌طور رسمی از همکاری خود با ولوو، نیسان،IAV و هارمن خبر داده تا بتواند خدمات و برنامه‌های خود را به خودروهای این شرکت‌ها بیفزاید. با این وجود، به‌نظر می‌رسد همکاری مایکروسافت با IAV و هارمن از اهمیت بیشتری برخوردار باشند.IAV، شرکت‌ تولیدکننده قطعات جانبی برای خودروها اعلام کرده در تلاش است تا با همکاری مایکروسافت، ویندوز 10 را برپایه قابلیت Continuum به داشبورد خودروها بیاورد. پگی جانسون مدیر ارشد اجرایی توسعه تجارت مایکروسافت در این خصوص می‌گوید: «در آینده‌ای نزدیک، خودرو شما همانند دیگر خودروهای حاضر در بازار، گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های خانگی به اینترنت متصل خواهد شد. با این تفاسیر، خودروها عملکردی مانند یک دستیار شخصی در زندگی دیجیتالی شما ایفا خواهند کرد.
 
سیاست ما در این زمینه آن است که پلت‌فرم نهایی برای تمامی خودروهای هوشمند را ارائه دهیم.»مدت‌ها پیش راهکار مایکروسافت در این زمینه، اضافه کردن قابلیت همگام‌سازی به پلتفرم موجود در خودروها بود اما حالا سیاست جدیدی را در پیش گرفته است. همکاری با IAV به‌منظور ادغام داده‌ها و سرویس‌ها، از طریق قابلیت‌هایی که راننده روی نوت‌بوک، تبلت پی‌سی یا گوشی هوشمند خود استفاده می‌کند و همچنین برنامه‌هایی مانند اسکایپ، تقویم و موزیک، به مرحله اجرا خواهد رسید.
 
در طرف دیگر، هارمن نیز اعلام کرده همکاری با مایکروسافت را به‌منظور ارائه قابلیت‌های ارتباطی آفیس 365 روی داشبورد خودروها، در دستورکار قرار داده است. با این تفاسیر، راننده امکان برنامه‌ریزی برای ملاقات‌ها، پاسخگویی به ایمیل‌ها و حتی پیوستن به تماس‌های گروهی را بدون نیاز به وارد کردن کدعبور، از طریق اسکایپ خواهد داشت. این شرکت عنوان داشته به‌روزرسانی‌های مورد نیاز را نیز از طریق قابلیت OTA برای خودروها عرضه خواهد کرد. متاسفانه این شرکت هیچ توضیحی درخصوص زمان عرضه این قابلیت‌ها یا اینکه در چه محصولاتی امکان استفاده از قابلیت ارتباطی آفیس 365 وجود خواهد داشت، ارائه نکرده است.
 
همکاری مایکروسافت و شرکت خودروسازی ولوو نیز به عرضه برنامه‌ای با عنوان Volvo On Call منجر شده که امکان استفاده کاربران از گجت هوشمند بند 2 به‌منظور روشن کردن از راه دور خودروها از روی مچ دست را میسر می‌سازد. نیسان نیز اعلام کرده سیستم Connect Telematics تمامی مدل‌های LEAF و مدل‌های اروپایی اینفینیتی در قاره سبز، از این به بعد به پشتیبانی سرویس ابری Microsoft Azure تجهیز خواهند شد.

​​