لبه تکنولوژی

نیمی از فرآیندهای سازمانی سال 2020 مرتبط با اینترنت اشیا

به گفته مرکز تحقیقاتی گارتنر، در سال 2020 میلادی بیش از نیمی از فرآیندها و سیستم‌های سازمانی به نوعی با اینترنت اشیا (IoT) در ارتباط خواهند بود.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، تاثیر اینترنت اشیا بر زندگی روزمره مردم و فرآیندهای سازمانی به سرعت در حال افزایش است و در مقابل گفته می‌شود قیمت تجهیزات سخت‌افزاری مجهز به حسگرهای هوشمند با قابلیت اتصال به اینترنت همچنان کمتر می‌شود.

«روی شاتل» مدیر تحقیقات گارتنر در این خصوص گفت: «اینترنت اشیا تا مدتی پیش غیرکاربردی بود و استفاده از آن در زمینه‌های مختلف محدودیت‌های فراوانی پیش‌رو داشت. ولی هم‌اکنون می‌توان گفت اینترنت اشیا به یک ابزار کارآمد و کاربردی تبدیل شده است».

این مرکز تحقیقاتی پیش‌بینی کرده است در سال 2018 میلادی 75 درصد پروژه‌های مرتبط با اینترنت اشیا دو برابر بیشتر از آنچه که پیش‌بینی شده بود به طور می‌انجامند و در عوض کارایی آنها بیشتر می‌شود.

گارتنر بر این باور است که سه‌چهارم پروژه‌های اینترنت اشیا سه سال پس از راه‌اندازی کامل 100 درصد سرمایه‌گذاری صورت گرفته را بازمی‌گردانند.

در سال 2020 میلادی بازار سیاه مربوط به اینترنت اشیا ارزشی بالغ بر 5 میلیارد دلار خواهد داشت و در این بازار حسگرهای تقلبی و سیستم‌های دریافت داده‌های ویدیویی به فروش می‌رسند.


​​