تلفن همراه

پیش‌بینی نوکیا از جهانی مجهز به نسل پنجم شبکه

منبع: همشهری آنلاین
جهانی که در آن نسل پنجم شبکه تلفن همراه مستقر شده‌باشد، چگونه خواهد بود؟ اولین تغییر در چنین جهانی افزایش سرعت ارتباطات گوشی‌های موبایل است،‌اما این تنها یک قطره از دریای تغییراتی است که باید انتظار آن را داشت.
 
تقریبا تمامی دست‌اندركاران صنعت وایرلس برسر این موضوع باهم هم‌عقیده‌اند كه تا پایان این دهه،‌نسل پنجم شبكه تلفن همراه،‌ 5G از راه خواهد رسید. اما كارایی چنین شبكه‌ای چه خواهد بود؟
 
شركت نوكیا به تازگی برنامه خود از دیدگاهش درباره نسل پنجم شبكه كه قرار است در كنگره جهانی موبایل مطرح سازد را تشریح كرده‌است. پیش‌بینی نسل پنجمی نوكیا شامل قابلیت‌هایی شگفتی‌آور است. نوكیا می‌گوید نسل پنجم شبكه خودروها را ایمن‌تر می‌سازد، بازپخش فایل‌های ویدیویی را سریعتر خواهد كرد و پزشكان قادر خواهند بود با استفاده از این شبكه،‌جراحی‌های راه دور را در زمان حقیقی و با كمك روبات‌های دستیار انجام دهند.
 
سرعت بالاتر
نوكیا تصمیم دارد به یكی از اصلی‌ترین بازیگران در عصر نسل پنجم شبكه تلفن همراه تبدیل شود و ادعا دارد اتصال 5G را با سرعت دانلود 30 گیگابایت بر ثانیه مورد آزمایش قرار داده‌است. این یعنی سرعتی هزاربرابر بیشتر از میانگین سرعت در نسل چهارم.
 
در جهان حقیقی امكان اینكه گوشی‌های موبایل بتوانند به چنین سرعتی دست‌یابند بسیار كم است. درختان،‌ساختمان‌ها، فاصله كاربر تا برج مخابراتی و انبوهی از كابران دیگر كه همزمان از شبكه استفاده می‌كنند،‌سرعت را نسبت به آنچه نوكیا ادعای آن را دارد، بسیار كمتر خواهد‌ساخت.
 
با این وجود صنعت وایرلس همچنان براین باور است كه نسل پنجم سرعت نور دارد: برایان دالی رئیس استاندارد‌های دولتی شركت AT&T می‌گوید نسل پنجم 10 تا 100 برابر سریعتر از نسل چهارم خواهد‌بود.
 
 
این سرعت بالاتر به كاربران بیشتری امكان خواهد‌داد تا به صورت همزمان به شبكه وصل شوند، در شبكه ظرفیت بیشتری ایجاد خواهد‌كرد و ارتباطات را برای كاربران قابل‌قبول‌تر خواهد‌ساخت.
 
چندگانگی ویدیویی
ورزشگاه‌ها به نمایشگرهایی مجهزند تا تماشاچیانی كه در نقطه كور ورزشگاه قرار گرفته‌اند، بتوانند رقابت‌ها را دنبال كنند. نوكیا باور دارد با ایجاد نسل پنجم،‌ این كاربران می‌توانند رویداد‌های زنده ورزشی را روی گوشی‌های موبایل یا تبلت‌های خود مشاهده كنند. به این شكل كاربران حتی می‌توانند زاویه دوربین را نیز تغییر داده و تكرار صحنه‌های جذاب را تماشا كنند. وضوح و كیفیت تصاویر ویدیویی نیز 4K خواهد‌بود، یعنی چهار برابر بیشتر از كیفیت ویدیوی HD.
 
خودروهای بدون راننده
خودروهای آزمایشی بدون راننده امروز به شبكه‌های وایرلس متكی هستند از این رو تاخیر میان حسگرهای خودروها و مركز داده‌هایی كه اطلاعات را برای خودرو ارسال می‌كنند،‌ می‌تواند برای خودروها دردسرساز شود.
 
خودروهای بدون راننده امروزه به واقعیت تبدیل شده‌اند، این سیستم‌ها باید بتوانند موانع را شناسایی كرده و بلافاصله اطلاعات آن را برای مركز داده‌ها ارسال كند و دستورالعمل لازم را بدون تاخیر دریافت كند،‌در غیر این صورت تصادف رخ خواهد‌داد. یكی از بزرگترین كارایی‌های نسل پنجم كاهش این تاخیر زمانی و برقراری ارتباطات بدون وقفه میان خودروها و مراكز داده‌ها است به این شكل امنیت خودروها تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می‌كند و از بروز ترافیك جلوگیری خواهد‌شد.
 
روبات‌های شبكه‌ای
ابزارهای جراحی روباتیك برای پزشكان ابزارهایی حیاتی به شمار می‌روند، به شرطی كه بتوانند در زمان حقیقی و هماهنگ با زمانی كه جراح دستوری صادر می‌كند، واكنش نشان دهند. همین ویژگی برای روبات‌هایی كه دستورات تولیدی پیچیده را نیز اجرا می‌كنند،‌ضروری است زیرا باید در خط تولید كارخانه‌ها در لحظه با دیگر روبات‌ها در ارتباط باشند.
 
نوكیا پیش‌بینی می‌كند كاهش تاخیر ارتباطاتی در نسل پنجم می‌تواند به روبات‌های شبكه‌ای‌شده در آینده به انجام وظایف پیچیده‌تر كمكی بزرگ خواهد‌كرد.
 
حقیقت مجازی
نوكیا می‌گوید با بسط نسل پنجم، كاربران می‌توانند با استفاده از ماسك‌های واقعیت مجازی از راه دور با یكدیگر به گونه‌ای ارتباط و تعامل برقرار كنند، گویی كه در یك موقعیت فیزیكی مشابه قرار دارند. نسل پنجم می‌تواند آغازگر دورانی جدید در همكاری‌های از راه دور و بازی‌های ویدیویی باشد.
 
ماركوس ولدون مدیر فناوری نوكیا می‌گوید نسل پنجم آغازگر مرحله‌ای جدید از قابلیت‌های انسانی و زمینه‌ساز خودكارسازی تمامی امكانات زندگی خواهد بود. این خودكارسازی مبتنی بر شبكه‌ای هوسمند و نامرئی خالق تجارت‌های جدید شده و خدمات بیشتر شده و زمان آزاد بیشتری را برای انسان‌ها به وجود خواهد‌آورد.

​​