فناوری اطلاعات

اپل آسیب پذیری خطرناک سیستم عامل های خود را در آخرین نسخه رفع کرده است

منبع: تسنیم
آخرین نسخه سیستم عامل دسکتاپ اپل موسوم به El Capitan، از مکانیزمی به نام «محافظت از تمامیت سیستم» (System Integrity Protection) بهره می برد که در تئوری، نفوذ و تحت کنترل گرفتن کامپیوترهای مک را بسیار دشوار خواهد کرد.
 
با وجود چنین قابلیتی، نرم افزارها حتی در صورت دسترسی به روت سیستم عامل، قادر نخواهند بود تغییری در فایل های حیاتی دستگاه ایجاد نمایند و به نظر می رسد همین موضوع بیشتر روش های حمله نرم افزاری را روی این سیستم عامل غیر ممکن ساخته باشد.
 
اکنون اما یکی از متخصصین SentinelOne مشکلی امنیتی در آخرین نسخه سیستم عامل مک پیدا کرده که در صورت ترکیب آن با یک روش دیگر مثل حمله فیشینگ یا آسیب پذیری های مرورگر اینترنت دستگاه، اجرای هر کد مخربی روی کامپیوترهای مجهز به این مکانیزم دفاعی امکان پذیر خواهد بود.
 
وجود چنین باگی به این دلیل است که برخی از بخش های سیستم عامل (مثل بخش مربوط به بروزرسانی) لازم است به تمام فایل های دستگاه دسترسی نامحدود داشته باشند تا عملکرد آنها قابل انجام باشد، در نتیجه اگر بتوانید چنین بخش هایی را تحت کنترل بگیرید، امکان نفوذ به دستگاه و اجرای کدهای مخرب از طریق آنها وجود خواهد داشت.
 
به گفته این متحصص امنیتی، وجود چنین باگی موجب می شود یک روش کاملاً قابل اطمینان و با بُرد بالا در اختیار نفوذگران قرار داشته باشد، خصوصاً حمله های ترتیب داده شده توسط عوامل امنیتی و حکومتی که در آنها پنهان کاری از درجه اهمیت زیادی برخوردار است.
 
اما لازم است بدانید در صورتی که در زمره کاربرانی قرار دارید که به شکل همیشگی سیستم عامل خود را بروزرسانی می کنند خطر چندانی شما را تهدید نخواهد کرد، چرا که SentinelOne در آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی اپل را از وجود این نارسایی باخبر کرده بود و در نتیجه، مشکل در نسخه ۱۱.۴ از Mac OS X و iOS 9.3 رفع شده است.
 
در نهایت باید گفت بروز چنین مشکلی نشان می دهد که هرچند مکانیزم محافظت از تمامیت سیستم، نفوذ به دستگاه را دشوار خواهد ساخت، اما به شکل تضمین شده از این اتفاق جلوگیری نمی کند و تنها یکی از لایه های دفاعی برای محافظت از کاربر به شمار می رود.

​​