تلفن همراه

ارزش سهام اپل به کمترین میزان از سال ۲۰۱۴ رسید

منبع: دیجیاتو
کاهش ارزش سهام اپل خبر جدیدی نیست. این سیر نزولی از سال قبل آغاز شد و شهریور ماه بود که خبر دادیم، ارزش سهام اپل بعد از مدت ها به زیر 100 دلار کاهش یافته است. خبرهای ناراحت کننده برای سهامداران به اینجا ختم نشد و چند ماه بعد شنیدیم قیمت هر سهم این شرکت به کمترین مقدار در ۱۵ ماه قبل از آن رسیده. حالا نیز از وال استریت شنیده می شود، سهام اپل این بار رکورد زنی کرده و ارزش آن به کمترین میزان از سال ۲۰۱۴ تا کنون رسیده است.
 
از زمان ارائه گزارش سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ در آوریل، که با خبر کاهش فروش آیفون ها همراه بود، قیمت هر سهم این غول دنیای تکنولوژی ۱۱ درصد افت کرده و حالا به رقم 92.72 دلار در هر واحد رسیده است؛ این یعنی از دست رفتن میلیون ها دلار از ارزش ثروتمندترین کمپانی دنیا. البته اپل هنوز هم با ارزشی در حدود 500 میلیارد دلار، ارزشمندترین شرکت در تمام جهان محسوب می شود.
 
 
کاهش سهم اخیر نشان می دهد که سرمایه گذاران به شدت از بابت افت فروش آیفون ها و کم شدن تفاوت میان نسل های مختلف آن نگران شده اند، و می ترسند اپل در بازاری که به نقطه اشباع خود نزدیک و نزدیک تر می شود، نتواند درآمدهای نجومی سال های قبل را تکرار کند.
 
به این موارد، رفتارهای خصمانه اخیر سازمان رگولاتوری چین با اپل را نیز اضافه کنید؛ رفتارهایی که تیم کوک را ناچار ساخت، برای کاهش تنش ها سفری به سرزمین اژدهای سرخ داشته باشد.
 
تیم کوک اخیراً در مصاحبه با شبکه CNBC اعلام داشته که از دیدگاه او، قیمت فعلی سهام اپل غیرواقعی و به نوعی دارای حباب منفی است. بنابراین به نظر می رسد اهالی کوپرتینو به آینده و شروع رشد دوباره سهام شرکتشان خوشبین هستند.

​​