فناوری اطلاعات

هر دو ثانیه، سه جست‌وجو در پایگاه اطلاعات علمی ایرانداک انجام می‌شود

منبع: پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران
در پایگاه اطلاعات علمی گنج، به عنوان پربازدیدترین سامانه‎های ایرانداک در سال 94، در هر دو ثانیه سه جست‌وجو انجام شده است.
 
بر اساس گزارشهای استخراج‎شده از سامانه شُدآمد پژوهشگاه، هم‌اکنون به‌ طور میانگین روزانه بیش از  17 هزار و 200 کاربر منحصربه‌‌فرد از سامانه‌های ایرانداک بازدید می‌کنند که رکورد بی‌مانندی به‌شمار می‌رود.
بر همین اساس، پایگاه اطلاعات علمی گنج بیش از نیمی از شمار کل بازدیدکنندگان (54 درصد) روزانه سامانه‎های ایرانداک را داشته است.
 
در این پایگاه، میانگین جست‌وجوی روزانه کاربران 125 هزار و 524 مورد است و در هر دو ثانیه، سه جست‌وجو انجام می‌شود.
 
image001.png
پس از پایگاه گنج، پایگاه وب پژوهشگاه با 23 درصد، سامانة ثبت اطلاعات پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی با 11 درصد، و سامانة پیشینة پژوهش با 8 درصد، پر بازدیدترین سامانه‎های دیگر ایرانداک در سال گذشته بوده‌اند.
 
افزون بر این، تالار جست‌وجوی ایرانداک در سال 94 پذیرا و پاسخ‌گوی 21.000 نفر مراجعه‌کننده حضوری برای جست‌وجوی منابع علمی (میانگین روزانه 95 نفر) بوده است.
 
هم‌چنین، گروه پشتیبانی فنی سامانه‌های ایرانداک برای پاسخ‌گویی و راهنمایی کاربران در سال 1394 راه‌اندازی شد که به‌‌طور میانگین روزانه به 88 کاربر پاسخ می‌دهد و  برای درخواست‎های کاربران به‌طور میانگین روزانه بیش از 150 اقدام را به انجام می‌رساند.
 
سامانه شُدآمد پژوهشگاه از تاریخ 12 خرداد 1394 با هدف بهینه‌سازی فرایند رصد و واکاوی اطلاعات سامانه‌های برخط ایرانداک راه‌اندازی شده است.

​​