فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات مطرح کرد: به قول خود در خصوص کاهش قیمت اینترنت وفادارم/ از شبکه‌های اجتماعی حمایت می‌کنیم

منبع: ایلنا
واعظی گفت: شاید پایین آوردن تعرفه از لحاظ افکار عمومی خوب باشد اما باید اقتصاد کسب‌وکارهای فعال در این حوزه را هم در نظر بگیریم و بعدا تعرفه‌ای لحاظ کنیم.
 
محمود واعظی در نشست خبری ظهر امروز در خصوص تعرفه تلفن ثابت بیان داشت: تا یک ماه آینده تعرفه‌های این بخش را اعلام می‌کنیم. این موضوع بسیار پیچیده و کار سختی است به گونه‌ای که امروز از ساعت 7:30 تا 9:30 در کمیسیون تنظیم  مقررات ارتباطات پیرامون این موضوع بحث و رایزنی کرده ایم، با این حال تا قبل از جمع‌بندی در این باره چیزی نمی‌توان گفت و دیدگاه ما این است که از محل تعدیل تعرفه‌ها هم مردم و هم بخش سود ببرد.
 
او افزود: درباره سرمایه‌گذاری‌های محقق شده در حوزه ICT بعد از به سرانجام رسیدن برجام باید بگویم که سرمایه‌گذاری‌ها به سمت بخش خصوصی پیش می‌رود و حتی مذاکرات خوبی با بخش‌های خارجی جهت سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی نظیر فیبرنوری داشته‌ایم که فکر می‌کنم تکلیف آنها تا یکی دو ماه آینده مشخص شود. اپراتورهای موبایل هم مراجعاتی برای سرمایه‌گذاری خارجی داشته‌اند.
 
واعظی در خصوص وضعیت تعرفه اینترنت و قول او در خصوص کاهش تعرفه اینترنت در کشور بیان داشت:  زمانی برای کاهش تعرفه اینترنت مطرح نکرده بودم و صرفا گفتم کمیته‌ای برای بررسی کاهش قیمت اینترنت تشکیل شده است. در مصاحبه‌ای که با یکی از خبرگزاری‌ها داشتم تنها گفتم که امیدوارم اوایل سال 95 کاهش تعرفه را داشته باشیم.
 
وزیر ارتباطات در ادامه گفت: هنوز هم به قول خود وفادار هستم و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حال بررسی تعرفه‌های این بخش به صورت مفصل است. شاید پایین آوردن تعرفه از لحاظ افکار عمومی خوب باشد اما باید اقتصاد کسب‌وکارهای فعال در این حوزه را هم در نظر بگیریم و بعدا تعرفه‌ای لحاظ کنیم.
 
او در پاسخ به این سوال که ابتدای شروع به کار دولت یازدهم نشان دادید که عزمی جدی برای رفع اختلالات اینترنت دارید اما این موضوع چه زمانی قرار است محقق شود، بیان داشت: وضعیت اینترنت اصلا قابل مقایسه با قبل نیست زیرا باید در نظر داشته باشید قبلا چه تعداد کاربر از اینترنت استفاده می‌کردند و الان چه تعداد، در حال حاضر 20 و 10 میلیون کاربر سیار و ثابت داریم، در حال حاضر سامانه‌ای داریم که نشان می‌دهد مبدأ مشکلات کجاست.
 
وزیر ارتباطات در ادامه گفت:در خصوص ترابردپذیری کارهایی صورت گرفته است، این بخش طبق برنامه زمانبندی پیش رفته و همه چیز اماده اجرا است، دلیل اینکه ترابردپذیری را امروز در برنامه افتتاح نگذاشتیم، اهمیت دو پروژه دیگر در زمینه پورتال دولت الکترونیک و NIX است،در حال حاضر هر سه اپراتور موبایل آماده اجرای ترابردپذیری هستند و تست‌های مربوط به آنها با موفقیت انجام شده است. پیش از بهره‌برداری رسمی از هفته آینده، این طرح را بین خودمان تست می‌کنیم.
 
او افزود: یکی از اپراتورهای موبایل اعلام کرده که سال گذشته در بخش دیتا دچار ضرر شده است زیرا اپراتورهای بزرگتر به دلیل پشتوانه مالی که دارند، قیمت را تا جایی کاهش داده‌اند که موجب زمین خوردن دیگری شود، بالاخره نباید فراموش کرد که کسب‌وکار ADSL هم در کشور فعال است و نباید با فضای دامپینگ مانع ادامه حیات آنها شویم.
 
وزیر ارتباطات در خصوص فعالیت شبکه های اجتماعی گفت: به دلیل استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی حمایت می‌کنیم تا متعدد شوند، درهیچ جای دنیا، دولتها شبکه‌های اجتماعی ایجاد نمی‌کنند اما ما اعلام کرده ایم به دلیل استفاده مردم از این شبکه‌ها حمایت می‌کنیم تا متعدد شوند.

​​