باندپهن

مایکروسافت و فیسبوک سرعت اینترنت را به 160 ترابایت در ثانیه رساندند

داده‌های اینترنت در سراسر جهان مبتنی بر کابل‌های فیزیکی جابه‌جا می‌شود. کشورها برای دریافت این داده‌ها از کابل‌های بزرگ فیبر نوری استفاده می‌کنند و بخش اعظم این کابل‌ها از اعماق اقیانوس اطلس گذشته است.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، دو شرکت مایکروسافت و فیسبوک با یکدیگر همکاری‌هایی را آغاز کرده‌اند تا از این طریق بتوانند پرقدرت‌ترین و سریع‌ترین کابلی که تاکنون در جهان ساخته شده است را ارایه دهند و میانگین سرعت اینترنت جهانی را ارتقا بخشند.

کابل جدید ساخته شده توسط این دو شرکت MAREA نام دارد و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده می‌تواند سرعت انتقال داده‌های اینترنتی را به 160 ترابایت در ثانیه برساند. این فناوری به صورت قابل ارتقا ساخته می‌شود و محققان به مرور زمان می‌توانند امکانات بیشتری را به آن اضافه کنند.

هم‌اکنون یک شرکت مخابراتی این کابل فیبر نوری را به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار داده است. در این طرح کابل MAREA شهر ویرجینیا در آمریکا را به شهر بیلبائو در اسپانیا متصل کرده است.

مایکروسافت و فیسبوک می‌گویند مزیت فناوری جدید آنها این است که کاربران می‌توانند با اطمینان بیشتر و سرعت بالاتر به اینترنت متصل شوند.

بیشتر کابل‌های انتقال داده که هم‌اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرند، از شهرهای نیویورک و نیوجرسی آمریکا به شمال اروپا کشیده شده‌اند. کابل MAREA نخستین سیستم اتصالی آمریکا به اروپای جنوبی محسوب می‌شود و قرار است در مرحله بعدی ارتباط میان آفریقا، خاورمیانه و آسیا را نیز برقرار کند.


​​