رگولاتوری

ایجاد رگولاتوری یکپارچه فاوا زیر نظر شورای عالی فضای مجازی

منبع: فناوران
سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران هفته گذشته سند موانع کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را تصویب و منتشر کرد. در این سند تلاش شده تا علاوه بر طرح معضلات و چالش های عمومی کسب و کارهای تمامی حوزه‏های ICT، مشکلات تخصصی فعالان این حوزه در بخش های مختلف از جمله نرم افزار، سخت افزار، اینترنت، تجارت الکترونیکی، مشاوران و تجهیزات شبکه گردآوری و مستند شود.
 
براساس مستنداتی که در پورتال این سازمان منتشر شده 33 مشکل عمده و راهکار برای تمام حوزه‏های ICT ارایه شده است که به دلیل محدودیت فضا در این گزارش به برخی از مهم‎ترین این مشکلات پرداخته‏ایم و در گزارش‎های آتی، مشکلات بخش‏های مختلف را به صورت مجزا بررسی خواهیم کرد. 
 
 وجود متولیان متعدد
یکی از معضلات بسیار مهم در صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات وجود متولیان متعدد است که بر این اساس سازمان نصر پیشنهاد کرده که مطابق قانون این نهاد صنفی به عنوان مرجع صدور مجوز، ساماندهی و نظارت بر عملكرد تمام فعالان در نظر گرفته شود. 
 
 فقدان آمار و اطلاعات در صنف فاوا
در بخش دیگری از این سند آمده است، برای جمع‎آوری آمار و اطلاعات در صنف فاوا باید ضمن ایجاد سامانه آمار و اطلاعات، طرح مطالعاتی تدوین شاخص‏های اطلاعاتی و آماری و همچنین راه‎اندازی نظام پایش برنامه ششم توسعه اجرا شود. که تمام این موارد توسط سازمان نظام صنفی رایانه‏ای با استفاده از منابع حماتی دولت قابل انجام است.
 
 نپذیرفتن فاوا به عنوان یك صنعت تولیدی
به اعتقاد هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای فاوا به عنوان یك صنعت تولیدی توسط نظام بانكی كشور باید به رسمیت شناخته شود که متاسفانه این مساله مهم مشکلات عدیده‎ای را برای فعالان صنف به وجود آورده است.
 
 تامین منابع مالی برای سرمایه در گردش و شرکت در مناقصات 
این سازمان همچنین برای تامین منابع مالی برای سرمایه در گردش پیشنهاد کرده که فرآیند اجرایی اعطای وام‏ها و حمایت‏های دولتی به سازمان نظام صنفی رایانه‏ای واگذار شود.
 
همچنین فرآیند دریافت ضمانت‎نامه شركت در مناقصات تسهیل و پروانه بهره ‏برداری، رتبه بندی شورای عالی انفورماتیك و مجوز فعالیت سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان ضمانت بانكی مورد قبول واقع شود.
 
 تامین وثیقه دریافت تسهیلات و منابع مالی جهت باز پرداخت اقساط
تامین وثیقه دریافت تسهیلات و وام یکی از مشکلات عمده شرکت‏های فعال در حوزهICT  است که در بسیاری مواقع باعث می‎شود، عطای این تسهیلات به لقای آن بخشیده شود. 
سازمان نظام صنفی در این خصوص پیشنهاد داده تا پروانه بهره‏برداری، رتبه‎بندی شورای عالی انفورماتیك و یا مجوز سازمان به عنوان ضمانت بانكی قبول شود.
 
 محدود بودن میزان سرمایه و حضور شرکت‏ها در بورس
دولت می‎بایست علاوه بر حمایت و تسهیل فرآیند پذیرش در بورس و فرابورس، سرمایه‏گذاران را برای سرمایه‎گذاری در این حوزه ترغیب و تشویق کند.
در عین حال با پذیرش پروتكل‏های جهانی در حوزه فناوری اطلاعات امنیت سرمایه‎گذاری خارجی را افزایش دهد.
 
 كمبود نیروی انسانی ستادی و فنی 
سازمان نظام صنفی رایانه‏ای در رابطه با این مشکل 5 پیشنهاد ارایه کرده است که عبارتند از نظارت بر جذب نیروهای فنی توسط كارفرمایان دولتی، اثرگذاری در جهت كاهش روند مهاجرت نیروی متخصص، تدوین نظام طبقه‏بندی مشاغل فاوا به منظور ساماندهی نیروی كار در بازار، كمك به شركت‏ها در ارایه خدمات رفاهی به كاركنان در جهت ارتقا توان شركت‏ها در نگهداشت نیروی متخصص و رفع مشكل خدمت سربازی برای كارآفرینان شاغل در حوزه فاوا.
 
 ورود حاكمیت در حوزه رقابت با بخش‎خصوصی
شاید یکی از مهم‎ترین معضلات در تمام صنوف ورود حاكمیت در حوزه رقابت با بخش‎خصوصی باشد که صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز از آن مستثنا نیست. سازمان نظام صنفی در این رابطه خروج دولت از تمام فعالیت‏های تجاری حوزه و خرید خدمات از بخش‎خصوصی را خواستار شده است.
 
 فقدان حمایت از حضور شركت‎ها در نمایشگاه‏های خارجی
 بر اساس این گزارش، روال موجود برای حمایت از شرکت‏های حوزه فاوا جهت حضور در نمایشگاه‎های خارجی كارآمد نبوده به نحوی كه عملا قابل استفاده برای شركت‏های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست و این روند باید اصلاح و تسهیل شود.
 
 آشنا نبودن شركت‏ها با نیازمندی‏های موجود در سایر كشورها
در ادامه این سند آمده است، حاكمیت در این مورد می‏تواند با انجام پروژه‏های تحقیقاتی در كشورهای مورد تایید خود به طور مثال 40 اولویت تجاری، آمار و اطلاعاتی در اختیار شركت‏ها قرار دهد كه آنها بتوانند متناسب با نیاز بازارهای خارجی محصول تولید و یا تغییرات لازم را اعمال کنند.
 
 تناسب نداشتن ضرایب مالیاتی با وضعیت واقعی
مالیات همواره یکی از دغدغه‏های مهم صنف فناوری اطلاعات بوده و سازمان نظام صنفی رایانه‏ای در سند موانع کسب و کار حوزه فاوا به آن پرداخته و خواستار  اصلاح ضرایب مالیاتی مشاغل فاواست.
 
 فقدان حضور سازمان در نهادهای موثر حوزه فاوا
سازمان نظام صنفی رایانه‎ای همچنین از نهادهای حاکمیتی خواستار حضور ریاست سازمان در شورای عالی فضای مجازی و دستگاه‏ها و نهادهای رگولاتوری شد.
همچنین حضور نماینده سازمان نظام صنفی رایانه‏ای در محاكم اداره كار و هیات‏های بدوی و تجدید نظر را خواستار شد.
 
 همكاری نکردن ضابطین قضایی 
همكاری نکردن ضابطین قضایی در اجرای مصوبات شورای انتظامی یکی دیگر از مشکلات صنف فاواست که لازم است این همكاری به ضابطین نظیر نیروی انتظامی تمام حوزه‏ها ابلاغ شود.
همچنین فقدان حمایت دستگاه‎های اجرایی در اجرای قانون نظام صنفی رایانه‏ای در سطح كشور از دیگر مشکلاتی بوده که سازمان از آن نام برده است.
 
 نبود رگولاتوری مستقل در كل صنعت فاوا
در این راستا پیشنهاد شده رگولاتوری مستقل برای كلیه زمینه‏ها ذیل شورای عالی فضای مجازی ایجاد شود.
 
وجود فرصت‎های غیرعادلانه برای شبه بنگاه‏ها و شركت‏های نیمه دولتی، وجود انحصارات غیرقانونی در حوزه فاوا، نقض قوانین برگزاری مناقصات و اعمال شرایط یك‎طرفه، وجود مشكلات عدیده در حسابرسی سازمان تامین اجتماعی از دیگر مشکلات مهم تمام حوزه‎های صنف فاواست که در این سند به آن پرداخته شده است.

​​