فناوری اطلاعات

معاون وزیر ارتباطات: فناوری اطلاعات می‌تواند بیشترین سهم را در اشتغالزایی داشته باشد

منبع: تسنیم
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فناوری اطلاعات می تواند بیشترین سهم را در تولید اشتغال در جامعه داشته باشد چون مهمترین محورهای اقتصادی کشور توسعه خدمات است.
 
معاون امور دولت، مجلس و استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که در مصاحبه با رادیو اقتصاد سخن می گفت  فرصت های اشتغالزایی در حوزه فناوری اطلاعات را بی بدیل دانست و افزود: آی تی توانمندساز تمامی بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و... کشور است.
 
مرتضی براری همچنین اظهارداشت: برای مثال قبل از ورود آی تی به حوزه صنعت بانکداری ، کار بانکی برای حاکمیت 1000 تومان هزینه داشته که با ورود آی تی به این حوزه هزینه ها به شدت کاهش یافته و به مرز 15 تومان رسیده است.
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: افزایش رفاه عمومی، بهره وری، ارتقای کیفیت و توسعه خدمات بانکی و از همه مهم تر شکل گیری صنعت بانکداری الکترونیک در کشور از دیگر مزیت های آی تی در این حوزه است.
 
وی با اشاره به اینکه " به طور کلی حوزه آی تی موجب توانمندسازی بخش صنعت، تجارت، آموزش، سلامت و ... در جامعه می شود"، افزود: ایران در حوزه آی تی از لحاظ نیروی انسانی و زیرساخت ها از وضعیت و شرایط خیلی خوبی برخوردار است.
 
براری با اذعان اینکه در حوزه فناوری اطلاعات فضای مناسبی در کشور حاکم شده است ، گفت: به برکت حاکمیت این فضا بازار بسیار پویایی در حوزه فناوری اطلاعات در ایران شکل گرفته است.
 
وی افزود: در چند سال گذشته سهم بازار آی تی از 21 هزار میلیارد تومان به مرز 39 هزار میلیارد تومان رسیده است و پیش بینی می شود در انتهای برنامه ششم توسعه این سهم به بیش از 90 هزار میلیارد تومان برسد.
 
معاون وزیر ارتباطات با تصریح اینکه از ظرفیت آی تی باید برای توانمندسازی تمامی بخش های کشور استفاده شود، اظهار داشت: ایده در حوزه آی تی به راحتی شکل می گیرد و در عین حال سهم آی تی در هزینه سبد خانوار هم در حال رشد است.
 
وی همچنین بر لزوم توسعه کسب و کارهای جدید بر بستر آی تی تاکید کرد و افزود : در حوزه فناوری اطلاعات فضای مناسبی در کشور حاکم شده بنابراین می طلبد از این شرایط ، نهایت بهره برداری صورت گیرد.
 
براری گفت : جایگاه ایران در تولید ایده با توجه به وجود جوانان مستعد و خلاق بسیار بالا اما سرعت روند تجاری سازی در ایران بسیار کند است بنابراین با تامین زیرساخت های مناسب می توان سرعت ماشین تبدیل ایده به کسب و کارها را در حد قابل قبولی افزایش داد.
 
وی در پاسخ به این پرسش که برای تجاری سازی ایده به محصول به چه زیرساخت های در کشور نیاز است ؟ اذعان داشت: تبدیل ایده به کسب و کارهای جدید در تهران به خوبی جا افتاده است به عبارتی بسترها و زیر ساخت های مورد نیاز برای سرعت بخشیدن ایده به کسب و کار در تهران با وجود شتاب دهنده ها شکل گرفته است.
 
معاون وزیر با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید در این حوزه حضور جدی داشته باشد ، گفت : شبکه شتاب دهنده ها در تبدیل ایده به کسب و کارهای نوظهور و جدید بسیار نقش آفرین هستند. این شبکه ها علاوه بر تبدیل ایده به کسب و کار های جدید در امر سرمایه گذاری هم بسیار فعال هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: ایجاد شبکه های شتاب دهنده ایده به شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای جدید در سراسر کشور ضروری به نظر می رسد چون این شبکه ها بستر ساز توسعه کسب و کارهای جدید در جامعه هستند.
 
براری با اشاره به اینکه " حوزه فناوری اطلاعات ابزاری توانمند برای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی است"، گفت : آموزش های کاربردی به منظور تقویت ایده پردازی در جامعه به ویژه در بین نسل جوان تحصیلکرده با هدف ایجاد کسب و کارهای جدید و نوپا امری ضروری به نظر می رسد.
 
وی بیان داشت : سهم محتوی در حوزه آی تی به شدت در حال رشد است یعنی هم اکنون از مرز 20 درصد به بالای 80 درصد رسیده است.
 
معاون وزیر ارتباطات یادآورشد : آی تی می تواند بیشترین سهم را در تولید اشتغال در جامعه داشته باشد چون مهم ترین محورهای اقتصادی کشور توسعه خدمات است.

​​