فناوری اطلاعات

معاون اول رئیس جمهور بر تسریع در اتصال دستگاه های اجرایی به مرکز ملی تبادل اطلاعات تاکید کرد

منبع: سینا
معاون اول رییس جمهوری گفت: باید خدمات دولتی که قرار است توسط دستگاه های دولتی از طریق خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات ارایه شود، به نحوی باشد که در نهایت منجر به حذف مکاتبات کاغذی و توسعه خدمات الکترونیکی شود.
 
اسحاق جهانگیری در دهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با تاکید بر تسریع در اجرایی شدن دولت الکترونیک، به انواع خدمات دولتی که قرار است توسط دستگاه های دولتی از طریق خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات ارایه شود ،اشاره کرد و اظهار داشت: باید ارایه خدمات استعلام الکترونیکی به نحوی باشد که در نهایت منجر به حذف مکاتبات کاغذی و توسعه خدمات الکترونیکی شود.
 
این گزارش حاکی است، در این جلسه، گزارشی از پیاده سازی و سرویس های در حال ارایه در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند، مرکز ملی تبادل اطلاعات، کار پوشه ملی ایرانیان و مرجع ملی خدمات ارایه شد .
جهانگرد، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز در این نشست با بیان این مطلب که از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تا کنون، مجموع فعالیت های صورت گرفته در حوزه فناوری اطلاعات به خوبی پیشرفت داشته است، تصریح کرد: در حوزه افزایش دسترسی مردم به شبکه و پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات و همچنین سرویس ها و خدمات الکترونیکی، اقدام های زیرساختی خوبی فراهم شده و در آستانه ارایه خدمات دولت الکترونیکی به متقاضیان قرار داریم.
 
وی ادامه داد: امیدواریم با عملیاتی شده برنامه ها، در آینده ای نزدیک بخش هایی از خدمات از طریق پنجره واحد خدمات الکترونیکی دولت به مردم و دستگاه ها ارائه شود و این امر موجب افزایش شفافیت هرچه بیشتر و مبارزه با فساد در امور مختلف شود.
 
بر اساس این گزارش، در این جلسه دستورالعمل پیاده سازی خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات به تصویب رسید.
براساس این دستورالعمل مقرر شد، استعلام های پر کاربری که برای تسهیل فضای کسب و کار ضروری است، به صورت الکترونیکی انجام شود.
 
بنا بر این مصوبه، شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، سازمان ثبت احوال کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، سازمان ثبت اسناد کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور (نیروی انتظامی)، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی به منظور ارائه خدمات استعلام الکترونیکی، موظف شدند، سرویس های الکترونیکی تبادل اطلاعات مربوط به استعلام ها را به مرکز ملی تبادل اطلاعات ارایه دهند و کلیه دستگاه های اجرایی از این طریق، استعلام ها را دریافت کنند.
 
همچنین مقرر شد، عنوان خدمات و زمان اجرایی شدن آن با کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دستگاه مربوطه و دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات تهیه و ارایه شود و نظام ارزیابی خدمات الکترونیکی توسط دبیرخانه استقرار یابد.
 
این دستورالعمل، به‌منظور عملیاتی نمودن اهداف مندرج در نقشه راه دولت الکترونیکی مشتمل بر ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی مصوب شورای عالی (اجرایی) فناوری اطلاعات و آیین نامه توسعه خدمات الکترونیکی مصوب شورای عالی اداری و در راستای استقرار مرکز ملی تبادل اطلاعات و به‌کارگیری خدمات استعلام الکترونیکی توسط دستگاه‌های اجرایی، تدوین و به تصویب رسید.
 
براساس این گزارش، در پایان این نشست، گزارشی از وضعیت امنیت پورتال های دستگاه های اجرایی ارایه شد و معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: رعایت ضوابط ایمنی و امنیت در حفاظت از پایگاه های داده ، وب سایت ها و درگاه های دولت و نهادهای عمومی و بنگاه های کشور الزامی است.
 
لازم به ذکر است، در این جلسه علاوه بر وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، اقتصاد و دارایی، دفاع و پشتیبانی و نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش و معاون علمی و فناوری رییس جمهور، معاونان و نمایندگان، وزارت بهداشت، وزارت کار ، اطلاعات و مشاور فرهنگی رییس جمهور حضور داشتند.

​​