فناوری اطلاعات

بزرگ ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور راه اندازی شد

منبع: فناوران
گمرک ایران اعلام کرد: بزرگ ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور به عنوان ارزشمندترین دستاوردهای گمرک الکترونیکی راه اندازی شد.
 
بر این اساس، این بانک اطلاعاتی تمام اطلاعات مربوط به سامانه جامع گمرکی را به طور اتوماتیک دریافت و در مرکز داده خود تجمیع و پردازش می کند. این اطلاعات شامل اظهارنامه ها، پروانه های واردات، صادرات و ترانزیت، بیجک ها و اطلاعات پروانه های عبوری است.
 
بررسی سوابق عملکرد واردکنندگان، صادرکنندگان و همچنین شرکت های حمل ونقل به صورت هوشمند به تفکیک وزن، ارزش، نوع کالا و تخلفات احتمالی از مهم ترین قابلیت های این بانک اطلاعاتی به شمار می رود.
 
این بانک اطلاعاتی که با هدف شفاف سازی فعالیت ها در حوزه تجارت خارجی راه اندازی شده است، این امکان را به گمرک می دهد تا به صورت لحظه ای فعالیت واردکنندگان، به تفکیک کالای وارداتی، نوع ارز، تعداد دفعات واردات، نوع معامله و محل انجام معامله را به سال، ماه، هفته، روز و به ساعت رصد کند و همچنین چگونگی انتقال مالکیت کالا، نوع وکالت و تعداد افرادی که اشخاص حقیقی و حقوقی را وکالت داده اند، گزارش کند.
 
یکی از مهم ترین قابلیت های این بانک اطلاعاتی گزارش لحظه ای و هوشمند از بزرگ ترین واردکنندگان کشور است به گونه ای که مشخص می شود افراد و شرکت های فعال در امر تجارت خارجی در فواصل زمانی مشخص و در لحظه چه میزان فعالیت و چه نوع کالاهایی را به کشور وارد کرده اند.
 
از دیگر امکانات این بانک اطلاعاتی گزارش دقیق از میزان واردات کالاهای اساسی به کشور است و به صورت منظم و لحظه ای اعلام می کند که حجم واردات کالاهای اساسی به کشور در فواصل زمانی مشخص چقدر بوده و آیا نیازی به واردات بیشتر هست یا خیر؟
 
پیش از این اطلاعات و عملکرد واردکنندگان و صادرکنندگان به صورت گمرک به گمرک جمع آوری و در ستاد مرکزی گمرک ایران تجمیع می شد و در صورت نیاز پرونده واردکنندگان به صورت دسته جمعی جهت بررسی به ستاد مرکزی گمرک ایران ارسال می شد که به این ترتیب امکان رصد لحظه ای و هوشمند فعالیت های واردکنندگان و صادرکنندگان وجود نداشت.

​​