باندپهن

مخابرات سامانه بومی سنجش اینترنت راه انداخت

منبع: فناوران
سامانه بومی و متمرکز سنجش سرعت و کیفیت اینترنت، مختص کاربران سرویس های اشتراکی اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات ایران راه اندازی شد.
 
این سامانه براساس مصوبه ۱۵۲ کمیسیون تنظیم مقررات به منظور ارایه امکان بررسی سرعت مشترکین سرویس های اشتراکی اینترنت پرسرعت ایجاد شده است و کیفیت و سرعت دسترسی مشترکین  شرکت مخابرات ایران را می آزماید و برای تمامی اپراتورها اجباری است. 
 
رضایی، مدیر کل سیستم های سازمانی شرکت مخابرات ایران  گفت: با استفاده از این سامانه، تمام کاربران اینترنت شرکت مخابرات ایران در سراسر کشور از امکان رصد پهنای باند و همچنین سرعت و کیفیت اینترنت خود بهره مند می شوند. 
 
وی گفت: با راه اندازی این سامانه که به صورت کاملا بومی طراحی و پیاده سازی شده است، علاوه بر استفاده از امکانات تعبیه شده در نمونه های مشابه خارجی و  صرفه جویی ارزی، کاربران از امکانات دیگری نظیر نسخه مبتنی بر تلفن همراه  و همچنین سیستم جامع آنلاین مانیتورینگ ایستگاه های سنجش سرعت در تمامی استان های  کشور برخوردار می شوند.    
 
رضایی ادامه داد: ارایه زمان پاسخ دهی، سرعت آپلود و دانلود ازجمله ویژگی های دیگر این سامانه به شمار می رود که ضمن عرضه آن بر مبنای سرور های محلی هر مشترک در کل کشور قابلیت ارایه سرویس براساس سرور بین المللی را نیز دارد. 
 
وی درخصوص مراحل طراحی این سامانه بومی نیز گفت: شرکت مخابرات در سال 1394  برای طراحی و پیاده سازی سامانه سنجش سرعت و کیفیت از خدمات شرکت  Ookla استفاده کرد. برای راه اندازی نهایی این سامانه باید به تعداد استان های کشور از شرکت فوق لایسنس هایی خریداری می شد که مدت اعتبار آنها یک سال بود  و باید هر سال تمدید می شد. رضایی ادامه داد: با توجه به اتمام لایسنس های سامانه سنجش سرعت و کیفیت در ابتدای اردیبهشت 1395، از طرف شرکت ایرانی اقدامات لازم درخصوص تمدید این لایسنس ها صورت گرفت،  اما مشخص شد که این شرکت به دلیل وجود  برخی مشکلات جاری و تعاملات اقتصادی مستقیم بین شرکت های آمریکایی با طرف های ایرانی قادر به تمدید لایسنس های سامانه نیست.
 
وی ادامه داد: بومی سازی این سامانه، با اتکا به پتانسیل نیروهای متخصص و متعهد داخلی در دستور کار حوزه فناوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران قرار گرفت که به ثمر نشست. 

​​